Välkommen till Muskö och en fastighet med stor potential, endast ca 45 min med bil från Stockholm. Här är det sol på tomten från morgon till solnedgång och brygganläggning med bra djup och skyddad förtöjning i lugn vik.
Beskrivning
Huvudbyggnad från 1948 som är om-och tillbyggd 1982 med öppen spis och balkong med fin utsikt över vattnet. På fastigheten finns även gäststuga, sovlänga, byggbod och flera förråd.
Den stora sjötomten erbjuder hela 10 070 kvm land med tillhörande 17 370 kvm vattenområde. Här finns stora möjligheter för bad, fiske, lek eller att bara njuta av stillheten. Mitt emot fastigheten finns en gemensam badstrand i söderläge.
På Muskö finns det mesta man kan önska inom räckhåll. Här finns bl a trivsamma Muskö sjökrog och båtmacken vid Mickrums brygga. Mataffären Sandells livs har öppet året runt. Kyrka finns och skola åk 1-6. Med båt från den egna bryggan finns det också många fina plaster och öar att besöka.
I Nynäshamn, som man når med bil på cirka 25 minuter, finns flera restauranger i hamnen, med bland annat rökta fiskdelikatesser, bageri och ett stort utbud av affärer. Det finns också bussförbindelser till Ösmo för vidare färd med pendeltåg till Nynäshamn eller Stockholm.
Fakta
Gemensamhetsanläggning: Haninge ersholmen ga:2 ändamål: Vägar
Tomtkarta
Greger Ålund
Jag har lång erfarenhet av mäkleri och har sålt åtskilliga villor och sjöställen på såväl fastland som öar. Jag betraktar varje uppdrag som ett hedersuppdrag och får vara med när kunderna gör sitt livs affär. Det är ett förtroende jag värderar högt.
Alla uppdrag är unika för mig, jag skräddarsyr efter kundens behov och önskemål. Jag kan erbjuda maximal exponering, både i dagspress och digitalt eller den diskreta vägen via vårt väl uppdaterade kundregister. Skall du sälja din villa, sjöställe eller boende utöver det vanliga är du välkommen att kontakta mig!
Michael Preber
Michael – med över 20 års erfarenhet och mer än 1 000 sålda bostäder
Michael har arbetat som fastighetsmäklare i över två decennier och har genom åren förmedlat fler än 1 000 bostäder. Han har satt flera försäljningsrekord och nått toppnoteringar som uppmärksammats i en rad tidningar, bland annat tack vare att han sålt några av Sveriges dyraste villor och våningar de senaste åren. Under 2024 förmedlade han fyra av årets dyraste villor – inklusive den dyraste i hela Sverige (enligt Affärsvärlden och Hemnet).
Michael förmedlar allt från stilfulla lägenheter till exklusiva paradvåningar, villor och lantställen med attraktiva lägen. Han är specialiserad på kvalitetsbostäder som erbjuder det där lilla extra – både när det gäller känsla, läge och potential.
Utöver sin mäklarbakgrund är Michael även civilekonom och har skrivit sin magisteruppsats om de psykologiska faktorer som påverkar bostadsmarknaden – en kunskap som ger ytterligare djup i varje affär.
Välkommen att kontakta Michael för ett förutsättningslöst möte!
Sälj med oss
Fyll i dina uppgifter så kontaktar vi dig.