Nu finns möjlighet att förvärva denna unika och charmiga lilla pärla som ligger i Torekovs hamn - ett stenkast från morgonbryggan, torget och alla trevliga caféer och restauranger. Härifrån har man en underbar utsikt över hav och hamn och möjlighet att få njuta av fantastiska solnedgångar i horisonten. Ingångarna till fastigheten nås via den lilla kullerstensgatan Frennegatan eller via hamnplan och väl innanför grindarna möts man av den mest charmiga lilla sagoträdgård man kan tänka sig. Trädgården, som ligger i soligt söderläge, är uppdelad i två delar och kantas av ett utsökt urval av växter, blommor och vackra stenläggningar. Huvudbyggnaden är daterad till 1909, men är troligtvis äldre än så. Huset är totalrenoverat och ombyggt 1995 samt därefter löpande underhållet av Harmarks bygg. Planritningen är smart med platsbyggda och fiffiga lösningar och materialvalen är smakfulla och tidsenliga där man bevarat och återställt vackra detaljer såsom synliga takbjälkar, planktak och väggpanel. På fastigheten finns även ett gästhus från 1939 med sovrum och badrum, allt i samma stil som boningshuset.
Varmt välkommen till Hamnplanen 4!
BONINGSHUSET
Väl inne i huset möts man av en hall med separat kapprum och platsbyggda skåp för förvaring. På golvet ligger kalksten och väggarna är klädda i pärlspont. Mitt emot entrén ligger badrummet som är helkaklat med kalksten på golvet och som rymmer WC, dusch och tvättställ. Till vänster om badrummet kommer man in i det arkitektritade och fullt utrustade köket som går i vinkel mot matplatsen. Här varvas öppna hyllor med skåp med vackra träluckor, detaljer i järnsmide och bänkskivor i sten och ek. På golvet ligger kalksten. I anslutning till köket ligger matrummet och här har säljarna haft middagar för upp till 10 sittande gäster. På golvet ligger vackert trägolv med breda plankor och på väggarna sitter bröstpanel. Bredvid matrummet finns en liten punschveranda som passar perfekt för den som vill sitta och njuta av båtarna i hamnen och överblicka vad som händer ute på hamnplan. På andra sidan om verandan ligger vardagsrummet som rymmer både soffgrupp och arbetshörna. I mitten av rummet finns en vacker öppen spis. På golvet ligger trägolv och på väggarna sitter bröstpanel. Fönster åt tre håll ger fint ljusinsläpp i rummet. Trappan leder upp till den lilla hallen på övre plan med platsbyggda skåp för bästa förvaring. På varje sida om hallen ligger sovrummen, båda med vardera två sängplatser och vackra halvmåneformade fönster ut mot hamnen och trädgården. Klädkammare och tvättställ i det ena av sovrummen. Målat brädgolv på golven på övre plan.
GÄSTHUSET
Gästhuset är uppfört 1939 och byggt i samma stil som huvudbyggnaden. Det rymmer ett sovrum med plats för dubbelsäng och platsbyggda garderober samt ett rymligt helkaklat badrum med WC, dubbla tvättställ, dusch och linneskåp. I källaren finns tvättstuga, förråd och pannrum.
TRÄDGÅRD
Den prunkande och insynsskyddade trädgården är som en liten oas mitt i byn. Trädgården, som ligger i soligt söderläge, är uppdelad i två delar och kantas av ett utsökt urval av växter och blommor som avlöser varandra allt eftersom säsongen skiftar. Här finns bland annat murgröna, buxbom, vildvin, klematis, päronträd, äppelträd, prästkragar, rosor, hortensior och perenner. I mitten av gräsmattan står en vacker gammal ek som vittnar om fastighetens ursprung och historia. Det porlande vattnet från den lilla anlagda vattenrännan ger ytterligare liv åt trädgården och bidrar till den härliga stämningen.
Trevlig uteplats i lä och under tak som skyddar mot regn och när solen är för stark. Infravärme finns också för svala sommarkvällar.
ÖVRIGT
Larm
Egen brunn (för bevattning)
Besiktning av fastigheten är utförd
TOREKOV
Torekov är ett gammalt fiskeläge som är beläget på västra kusten av Bjärehalvön. Byn är en välbesökt sommarort och är idyllisk med sina kullerstensgator och pittoreska Skånelängor. Samlingspunkten är den gamla ruinen vid torget där det ligger flertalet populära restauranger. Från den lilla hamnen går Väderöbåten dagligen ut till Hallands Väderö och på fiskhuset får du dagsfärsk fisk varje dag. I byn finns flertalet badplatser och runtomkring går cykelvägar och promenadstigar i olika naturreservat. På heden kan man njuta av både härliga promenader och av den mest fantastiska utsikten över Kullabygden och Hallands Väderö. Golfbanor finns det gott om runtomkring Torekov och givetvis finns det både tennisbanor och paddelbanor. Båstad centrum, med tågstation, sin välkända tennis och med all service som kan tänkas behövas, nås på drygt en kvart. Flygplats för inrikesflyg finns i Ängelholm och nås på en knapp halvtimme och Köpenhamns internationella flygplats ligger en och en halv timme bort.
Utförda renoveringar
1995 - Huset totalrenoverades och byggdes om till dess nuvarande tappning
2005 - Målning interiört
2005 - Nya snickerier (såsom platsbyggda garderober, sängnischer, linneskåp, mm)
2005 - Installerat nytt tvättställ i ena sovrummet
2005 - 2022 - Fasaden, fönster och dörrar har målats om flertalet gånger
2005 - 2022 - Övrigt löpande underhåll av fastigheten