Close icon
Klicka här för att se alla bilder Klicka här för att se alla bilder
Skår 552
Bokenäs
8 rok
159 + 82 kvm
Tomt 22.571 kvm
17.500.000 kr/bud

Ostört semesterparadis med stor sjöbod och brygga

Längst in på den slingrande vägen i Skår, omgiven av klippor, grönska och hav, ligger denna fantastiska fastighet med avskildhet och insynsskydd.

Vid ankomst möts man av en idyllisk vy - en fantastisk villa och med havet som blygsamt glimtar bakom huset, omgiven av en sluttande vidsträckt gräsmatta som sträcker sig ner till stranden och den rymliga sjöboden om cirka 60 kvm.

Den stora tomten erbjuder gott om utrymme för lek, aktiviteter och trädgårdsfester. Naturen omger fastigheten med sin närvaro och ger en harmonisk atmosfär. Havets lockande brus blir en inbjudan till vattnet, och för de som längtar efter bad finns flera alternativ; från små klippkullar längs strandlinjen, från sandstranden eller från bryggan med två båtplatser.

Beskrivning accordion-plus accordion-minus

Längst in på den slingrande vägen i Skår, omgiven av klippor, grönska och hav, ligger denna fantastiska fastighet med avskildhet och insynsskydd.

Vid ankomst möts man av en idyllisk vy - en fantastisk villa och med havet som blygsamt glimtar bakom huset, omgiven av en sluttande vidsträckt gräsmatta som sträcker sig ner till stranden och den rymliga sjöboden om cirka 60 kvm.

Den stora tomten erbjuder gott om utrymme för lek, aktiviteter och trädgårdsfester. Naturen omger fastigheten med sin närvaro och ger en harmonisk atmosfär. Havets lockande brus blir en inbjudan till vattnet, och för de som längtar efter bad finns flera alternativ; från små klippkullar längs strandlinjen, från sandstranden eller från bryggan med två båtplatser.

Sjöboden om cirka 60 kvm är pålad ner i berget är rymlig och har ett stort rum med stora dörrar som suddar ut gränsen mellan ute och inne. Här finns det gott om altaner i alla väderstreck som erbjuder en plats på första parkett för magiska solnedgångar. Sjöboden har ett stort förråd som erbjuder bra förvaring för allt som man kan behöva för att kunna ta del av båtliv och skärgård på bästa sätt. Givetvis finns här också en bastu med utsikt över vattnet.

Det finns idag en brygga på fastigheten med två båtplatser.
Precis utanför sjöboden finns dock rester kvar från en äldre brygga som var helt privat. Denna har ägaren också haft tillstånd tidigare på att bygga upp på nytt så för den som vill ha en helt privat brygga direkt utanför sjöboden så finns det goda möjligheter att driva den processen framåt.

Huset är rymligt om totalt 241 kvm och har gott om sällskapsutrymmen såväl inne som ute. Det första man möts av när man kommer in i huset är ett stort vardagsrum med ljusinsläpp från samtliga håll så ljuset flödar verkligen.
Utsikten över Gullmarsfjorden är slående och för lite extra mys om kvällarna finns här också en öppen spis. Upp ett etage och man hittar en lite mer privat sfär med tv-rum och tre sovrum.
I mitten av huset ligger köket från Kvänum med en köksbar att samlas kring och en matplats att njuta av middagen. Här har man direkt access till uteplatser åt två håll. Antingen västerut där det finns en skyddad veranda under tak för de allra varmaste kvällarna men som är även mysig när det kommer lite sommarregn. Här finns också en altan där solen kommer åt hela dagen lång, perfekt för solstolar eller liknande och allt är förbundet med varandra.
Vill man vara lite mer skyddad för de dagarna det behövs så finns det en underbar uteplats på andra sidan mellan huset och berget. Här finns massa blommor och växter som skapar en härlig atmosfär.

Entrévåningen avslutas av ett master bedroom med privat badrum och direkt access ut till verandan.

Nedre våningen har bra förvaring i flera förråd men domineras helt av det stora rummet som idag används som matsal men som går att använda på en mängd olika sätt beroende på behov.
Här finns både toalett, badrum och tvättstuga samt en bastu. Härifrån kommer man rätt ut på gräsmattan och är snabbt nere på stranden.

Fastigheten har också ett förråd med plats för allt som behövs för att sköta tomten samt ett garage med ett gästrum.

På tomten finns allt från äppel och plommonträd till vildhallon, björnbär och krusbär.

Som ägare av fastigheten blir man också medlem i en tomtägarförening som äger ett öppet fält.
Föreningen är aktiv med en mindre fotbollsplan, studsmatta och beslut att anlägga en bouleplan i höst.
På midsommar reser föreningen midsommarstången med dans och dragspelsmusik runt stången och med egen fika efteråt.

I närheten finns det mycket att göra och utforska.
Fiskebäckskil har tennisbana och en 18 håls golfbana, Skaftö Gk som arrangerat två tävlingar för Europatourens damer.
Med egen båt kan man göra en dagstur runt Skaftö med besök i något av fiskelägena Fiskebäckskil, Grundsund, Stockevik, Gåsö och inte minst Gullholmen i yttre havsbandet.
En annan båttur kan gå till Lysekil eller till Handelsman Flinks handelsbod
och servering där Evert Taube bodde som ung. Det finns gott om skärgårdskrogar i närheten både med båt och bil.

Med bil går det också snabbt att ta sig till Torp köpcentrum där det finns ett stort serviceutbud.

I området finns det gott om promenadstigar där man dessutom kan stanna till på ett gårdscafé för en lättare lunch eller en pizza.

Välkommen till denna natursköna och rogivande fastighet med en stor villa, sjöbod, brygga samt gott om ytterligare möjligheter. 

Fakta accordion-plus accordion-minus

Adress:
Skår 552, 451 97 Uddevalla
Område:
Bokenäs
Kommun:
Uddevalla
Antal rum:
8 rum och kök
Pris:
17 500 000 kr/bud
Ägandeform:
Småhus - Friköpt
Fast.beteckning:
SKÅR 4:2
Byggnadstyp:
Enplanshus med souterrängvåning
Byggnadsår:
1957
Uppvärmning:
Bergvärme
Fönster:
2-glas och 3-glas
Eldstad:
2 Öppna spisar
Tv- och internetutbud:
Fiber
Fasad:
Trä
Tak:
Plåt
Stomme:
Trä
Bjälklag:
Trä
Grundläggning:
Betongplatta
Ventilation:
Självdrag
Vatten och avlopp:
Djupborrad brunn, Sluten tank med slamavskiljare
Storlek
Boarea:
159 kvm
Biarea:
82 kvm
Tomtarea:
22 571 kvm
Driftskostnader
Kommentar:
Hushållsström ingår i kostnaden för värme
Värme:
1 226 kr/mån
Vatten/Avlopp:
167 kr/mån
Samfällighet:
92 kr/mån
Renhållning:
88 kr/mån
Försäkring:
514 kr/mån
Driftskostnader totalt:
2 087 kr/mån
Taxeringsvärde
Totalt:
6 264 000 kr
Byggnad:
3 822 000 kr
Tomt:
2 442 000 kr
År:
2024
Taxeringskod:
220
Total fastighetsskatt/-avgift:
9 287 kr
Energi
Energistatus:
Behövs ej
Servitut
Typ:
Gemensamhetsanläggning UDDEVALLA SKÅR GA:2, Gemensamhetsanläggning UDDEVALLA SKÅR GA:1, Avtalsservitut, Avtalsservitut, Avtalsservitut, Avtalsservitut, Avtalsservitut vatten mm, Officialservitut båtplats, Officialservitut båtplats, Avtalsservitut båtplats mm, Avtalsservitut kraftledning, Avtalsservitut brunn mm
Inteckningar
Totalt:
35 000 kr
Pantbrev, antal:
1
Intresseanmälan
Stäng

Intresseanmälan

     
    1/50
    2/50
    3/50
    4/50
    5/50
    6/50
    7/50
    8/50
    9/50
    10/50
    11/50
    12/50
    13/50
    14/50
    15/50
    16/50
    17/50
    18/50
    19/50
    20/50
    21/50
    22/50
    23/50
    24/50
    25/50
    26/50
    27/50
    28/50
    29/50
    30/50
    31/50
    32/50
    33/50
    34/50
    35/50
    36/50
    37/50
    38/50

    Sälj med oss

      39/50
      40/50
      41/50
      42/50
      43/50
      44/50
      45/50
      46/50
      47/50
      48/50
      49/50
      50/50

      Planritningar och kartor

      (1/4)

      (2/4)

      (3/4)

      (4/4)

      Planritningar och kartor

      Mathias Martinsson

      Registrerad fastighetsmäklare | Regionchef Västra och Södra Sverige

      +46 (0) 739-82 89 04

      mathias.m@sothebysrealty.se

      Mathias har ett stort fokus på service, kvalitet och att alla ska känna sig nöjda med affären så att inget lämnas åt slumpen. Tillgänglighet är ytterligare ett ledord för Mathias då det är viktigt med snabb återkoppling för att smida medan järnet är varmt. Erfarenhet och skicklighet som krävs i denna typ av affärer får man bara genom att genomföra många affärer.

      Under hela Mathias uppväxt och in i vuxen ålder har idrott varit en betydande del i hans liv, men nu för tiden är yrket hans sport. Att ständigt nå nya försäljningsrekord och överträffa kunders förväntningar är något Mathias brinner för. Tack vare hans engagemang, driv och tid som han lägger ner på sina affärer kan han garantera bästa möjliga resultat.

      Sälj med oss

        Intresseanmälan