Arkitekt Jörgen Michelsen har ritat denna 70-tals pärla belägen på Landborgskanten med härlig utsikt över Öresund och Danmark. På arkitektkontoret Arton samarbetade Jörgen Michelsen med världskända arkitekten Jörn Utzon (som ritade operahuset i Sydney). Det syns, det finns många likheter med den villa Jörn Utzon ritade och som ligger 4 hus längre bort på gatan och som nyligen såldes för 38 mkr i originalutförande 1968, som de utskjutande taken men framförallt insidan med Höganäsklinker på golv, vita tegelväggar, träpanaler i tak, vardagsrum utefter hela villans längd med stor öppen spis och de stora fönsterpartierna med sundsutsikt. Även denna villa är i det närmaste i original då den tidigare ägaren har värnat om att bevara det arkitekten skapat. Den tillbyggnad (med kök och matplats) som gjordes år 2002 är också ritat av Jörgen Michelsen för samma moderna formspråk. Att villan bevaras vill även staden, den är rödklassad (=särskilt värdefull bebyggelse) i Bevarandeprogrammet för Laröd (gäller utsida, ej insida). Villan är i fyra etage med halvtrappor emellan vilket ger härlig rymd och ljus mellan planen och den ligger högst upp på Landborgskanten i Laröd (”gräddhyllan” i Helsingborg och ca 40 m över havsnivån) och tomten är ritad av landskapsarkitekt Stig Billing. Garage finns med plats för en bil och förvaring och på garageinfart finns två parkeringsplatser.
Detta är en fastighet för arkitektur- och designmedvetna som vill bo lugnt och fridfullt på bästa läge och med härlig havsutsikt.
Området Laröd Hittarp är barnvänligt och det finns två bra skolor (F-9) liksom förskolor och livsmedelsaffär. Till Helsingborgs stadskärna tar det ca 10 minuter med bil och bussar går frekvent.
Planlösning:
- Entréplan
HALL med Höganäs klinkergolv och infällda spotlights i tak samt takfönster. Fönsterdörr till kök och halvtrappa upp till övre plan och ned till suterrängplan. Garderob.
GÄSTTOALETT med Höganäs klinkergolv. Handfat, wc och blyinfattat fönster.
KÖK MED MATPLATS i tillbyggnad uppförd år 2002, även då med Jörgen Michelsen som arkitekt. Sundsutsikt via fönsterparti med skjutdörr till upphöjt trädäck med fjärrstyrd markis och med halvtrappa ned till tomten. Kök i u-form med integrerad köksö mot matplats. Kök har bänkskivor i röd granit och maskinell utrustning är extra bred induktionshäll (Miele), frihängande fläktkåpa (Miele), inbyggnadsugn (Gaggenau) och inbyggd mikrovågsugn (Gaggenau), kyl och frys (Amana) samt integrerad diskmaskin (Miele). Infällda spotlights i tak och takfönster samt notat skeppsgolv med golvvärme. Fönsterdörr till hall och halvtrappa ned till suterrängplan med vardagsrum.
MATSAL med Högnäs klinkergolv och fönster i två väderstreck varav i norr dubbla fönsterdörrar till trädgård. Rummet har delvis öppet ned till vardagsrum i suterrängplan vilket ger ljus och närvaro mellan planen.
KONTOR alt SOVRUM med Höganäs klinkergolv och takfönster. Platsbyggt skrivbord, garderober samt fönster.
- Suterrängplan
VARDAGSRUM utefter hela villans bredd med Höganäs klinkergolv och sundsutsikt via de stora fönsterpartierna också utefter hela villans bredd och med skjutdörrar i väster mot markstenbelagd uteplats delvis under tak samt fönster från golv till tak i söder och norr. Stor öppen spis och infällda lampor i tak samt delvis öppet till matsal på entréplan. Halvtrappa upp till hall på entréplan och ytterligare en halvtrappa upp till kök med matplats samt halvtrappa ned till källarplan.
- Ovanplan
HALL med parkettgolv och halvtrappa ned till entréplan. Fönster ovan trappa.
SOVRUM med parkettgolv och fönsterparti i väster med sundsutsikt samt fönsterdörr till balkong under tak. Infällda lampor i tak samt garderob.
SOVRUM med parkettgolv och fönsterparti i väster med sundsutsikt samt fönsterdörr till balkong under tak. Infällda lampor i tak.
SOVRUM med parkettgolv och fönsterparti i väster med sundsutsikt samt fönsterdörr till balkong under tak samt fönster från golv till tak i norr. Ingång till walk in closet.
WALK IN CLOSET med parkettgolv och garderobinredning samt fönster från golv till tak och med ingång från sovrum samt hall.
BADRUM med klinkergolv med golvvärme och kaklade väggar samt infällda spotlights i tak. Badrumskommod med dubbla handfat, inbyggt badkar, separat dusch, handdukstork samt wc. Fönster i tre väderstreck varav fönster vid badkar har sundsutsikt.
- Källarplan
ALLRUM / BIORUM med parkettgolv med golvvärme och förvaring bakom draperier.
DUSCH OCH BASTU med klinkergolv, handfat och kakel i duschdel.
TVÄTT med Höganäs klinkergolv, tvättmaskin och arbetsbänk med vask.
TOALETT med klinkergolv, handfat och wc.
VINKÄLLARE med klinkergolv och platsbyggda hyllor.
Tomt
Största delen av tomten ligger i väster och har utsikt över Öresund och Danmark, den grönskande och insynsfri och det är flera uteplatser varav markstenbelagd framför vardagsrum och upphöjt trädäck framför matplats i kök
Garage
Garage med plats för en bil och med parkeringsplatser för två bilar på infart. Fri parkering på gatorna i området.