Holländargatan 21A
Vasastan-Norrmalm
2 rok
41 kvm
3.068 kr/mån
Slutpris 4 725 000 kr

Uteplats

Som en lugn oas mitt i Stockholm ligger denna eleganta sekelskiftesfastighet som nu får nytt liv med modern interiör. Vackert parkläge mitt emot Adolf Fredriks Kyrka och nära Tegnérlundens grönska.

Beskrivning

Två rum och uteplats mot gården. Kök från Kvänum med utrustning från Miele.

Garageplats finns att ta över och hyra i Drottninggaraget.

Som en lugn oas mitt i Stockholm ligger denna eleganta sekelskiftesfastighet som nu får nytt liv med modern interiör. Vackert parkläge mitt emot Adolf Fredriks Kyrka och nära Tegnérlundens grönska.

Varmt välkommen att höra av dig till Skeppsholmen för intresseanmälan.

Fakta

Allmänt
Gatuadress:
Holländargatan 21A
Postnummer:
111 60
Ort:
Stockholm
Kommun:
Stockholm
Område:
Vasastan-Norrmalm
Typ:
Lägenhet
Upplåtelseform:
Bostadsrätt
Lägenhetsnummer förening:
25
Lägenhetsnummer register:
1005

Storlek
Boarea:
41 kvm
Antal rum:
2 rum och kök
Areakälla:
Enligt uppmätning
Kökstyp:
rum och kök

Byggnad
Byggår:
1884
Byggår kommentar:
ombyggnadsår 2024
Uppvärmning:
Fjärrvärme

Energideklaration
Energideklaration utförd:
Utförd
Energideklaration datum:
2024-10-04
Energiförbrukning Atemp:
112 kWh/kvm och år
Energiklass:
E

Balkong, uteplats och bilplats
Beskrivning uteplats:
Egen uteplats ca 9 kvm

Andelstal, avgifter och insats
Andel i föreningen:
1.52 %
Andel av årsavgift:
1.93 %
Månadsavgift:
3 068 kr/mån
Kommentar till månadsavgift:
Inkl. Värme, Vatten
Indirekt nettoskuldsättning:
405 300 kr
Kommentar till nettoskuldsättning:
Uträknad från Ekonomisk plan

Våning, hiss
Entréplan
Hiss:
Ja

Driftskostnader
El:
6 000 kr/år
Försäkring:
2 400 kr/år
Övrigt:
1 500 kr/år
Summa:
9 900 kr/år
Kommentar:
Schablonberäknad. Övrigt är tv/bredband.

Omgivning
Vasastan-Norrmalm
Dokument & länkar
Anders Elbe

Anders Elbe

Registrerad fastighetsmäklare
Ek Mag|EMBA|Internationell kontaktperson
0739-82 80 02

Jag har arbetat som fastighetsmäklare i drygt 15 år och har mycket stor erfarenhet från hundratals förmedlade bostäder och många av Stockholms allra mest exklusiva hem. Ni kommer känna er trygga i arbetet och försäljningen skräddarsys för högsta möjliga försäljningspris. Fokus på service och kvalitet är mitt mål för att du ska känna dig nöjd med affären.

Hårt arbete och många affärer har gett mig erfarenhet och skickligheten som krävs för att maximera priset och styra försäljningen till bästa resultat. Har ett flertal rekordförsäljningar och ett oändligt antal rekommendationer och återkommande familjer. Med ett personligt kontaktnät är jag verksam internationellt med Sotheby’s globala nätverk.

Portfolio
Christopher Steen

Christopher Steen

Registrerad fastighetsmäklare
0739-82 80 28

Med ett flertal uppmärksammade försäljningar inom premiumsegmentet är Christopher en uppskattad rådgivare vid förmedling av exklusiva bostäder.

Genom ett noggrant och diskret arbetssätt kombineras djup marknadskännedom med ett starkt internationellt kontaktnät.
Bland de genomförda affärerna finns ett Penthouse på Erstagatan med ett kvadratmeterpris om 284 000 kr, en försäljning som väckte stor uppmärksamhet.

Urval av genomförda försäljningar
Karlavägen 83 – 77 500 000 kr
Erstagatan 3 – 54 000 000 kr
Sibyllegatan 44 – 53 750 000 kr

Genom Sotheby’s International Realty globala nätverk ges varje bostad en internationell räckvidd. Med över 1 100 kontor i fler än 80 länder nås en kvalificerad målgrupp av köpare världen över. I marknadsföringen finns även etablerade aktörer inom finans och media, däribland SEB Private Banking, Dagens Industri och Svenska Dagbladet.

Portfolio
Fastigheten
Entrén

Sälj med oss

Fyll i dina uppgifter så kontaktar vi dig.

Checkboxes
HOLLÄNDARGATAN_21_0910_EDIT
HOLLÄNDARGATAN_21_0896_EDIT