Älgövägen 311
Saltsjöbaden
5 rok
101 kvm
Tomt 2 002 kvm
9 750 000 kr/bud

Permanent-/Weekendboende med sjöutsikt, pool och möjlig båtplats Älgö/Saltsjöbaden

Välkommen till dessa rara byggnader i mycket gott skick endast 20 minuters bilfärd från Stockholm. Åker man kommunalt går Saltsjöbanan till Solsidan och därefter tar man bussen en kortare bit. Här kan du njuta av natur och hav året runt eller när du är ledig och vill ha lugn och ro.

Beskrivning

Välkommen till dessa rara byggnader i mycket gott skick endast 20 minuters bilfärd från Stockholm. Åker man kommunalt går Saltsjöbanan till Solsidan och därefter tar man bussen en kortare sträcka. Här kan du njuta av natur och hav året runt eller när du är ledig och vill ha lugn och ro.
Älgö och Saltsjöbaden skapades som ett semesterparadis av K A Wallenberg och Ernst Thiel. Grundidén var att forma en exklusiv villa- och badort vid Östersjökusten nära Stockholm.
På stor sydvästvänd tomt mot Erstaviken återfinns dessa två byggnader om 64 kvm respektive 37 kvm. Parkera bekvämt vid Älgövägen - där det finns 3 parkeringsplatser - och gå en trappa upp till husen som har ett soligt och ljust läge.

Huvudbyggnaden har två bra sovrum - ett större samt ett mindre med garderober.
Arbetsköket, som är helt nytt, är utrustat med ny kyl, frys och inbyggd ugn och inbyggd microugn och här finns även spishäll, diskmaskin samt ett skafferi. Köket har ett nytt trägolv.
Intill köket ligger badrummet som är kaklat och har klinkergolv med värme, dusch, wc, nytt badrumsskåp, handfat samt fönster.
I vardagsrummet är det högt till tak och ljuset flödar in från 3 väderstreck och här finns en murad öppen spis för kallare årstider eller bara för att höja mysfaktorn.
Matrummet har fönster utmed väggarna och var innan det fick permanent standard en inglasad veranda. 
I husets entréhall finns förvaring samt en kamin.
Gästhuset/poolhuset är kringbyggt av ett staket med grind och har en nedsänkt pool som nås från relaxrummet med klinkergolv, golvvärme och skjutdörrar. Här kan du njuta av sol och bad helt privat och utan insyn.
I relaxrummet finns bastu samt dusch och toalett. Här finns även tvättmaskin och microugn. 
I hallen intill är kyl/frys placerad.
Poolen mäter 7 x 5,5 meter, har badstege och omgärdas av ett stort trädäck med glasade räcken. Här finns plats för både loungemöbler, matmöbler, solsängar etc. 
Sovrummet är generöst liksom hall och förrådsrum.
Under huvudbyggnaden i källarplan återfinns ett snickarrum, förråd och teknikrum.
El är framdraget för elbilsladdning men ej kopplat. Finns vid nedre parkeringsplatsen.
Nedanför husen vid ligger båtklubben Torskholmen där man kan ansöka om medlemsskap och som även har bastu och klippbad nära båtarna för medlemmar.
För den som funderar på att bygga nytt kan man få friare utsikt om huset placeras högre upp på tomten då tomtgränsen sträcker sig ända upp mot Klubbvägen.

Fakta

Allmänt
Gatuadress:
Älgövägen 311
Postnummer:
133 37
Område:
Saltsjöbaden
Kommun:
Nacka
Pris:
9 750 000 kr/bud
Typ:
Friliggande villa
Upplåtelseform:
Friköpt
Fastighetsbeteckning:
ÄLGÖ 72:5
Förbesiktigad:
Nej

Storlek
Boarea:
101 kvm
Antal sovrum:
2 - 3
Areakälla:
Enligt uppmätning
Tomtarea:
2 002 kvm

Byggnad
Byggnadstyp:
Enplanshus
Byggår:
1942
Fasad:
Träpanel
Stomme:
Träreglar
Fönster:
2-glas samt 3-glas i matrummet
Tak:
Betongpannor samt schingel ovan entrén
Grundläggning:
Torpargrund
Uppvärmning:
Direkt el samt luft/luftvärmepump

Ventilation
Typ:
Självdrag

Taxering
Typkod:
220, Småhusenhet, bebyggd
Taxeringsår:
2024
Summa tax. värde:
6 444 000 kr
Skatt/Avgift:
10 074 kr

Energideklaration
Energideklaration utförd:
Utförd
Energideklaration datum:
2019-11-06
Energiförbrukning Atemp:
202
Energiprestanda:
F

Vatten och avlopp
Vatten och avlopp:
Kommunalt V/A

Inskrivningar/Plan
Planbestämmelser:
detaljplan: Dp 471 (2009-07-16)
Servitut, Ga, samfälligheter, etc:

Officialservitut väg, Förmån
0182K-BN10750 - 1
Officialservitut väg, Förmån
0182K-BN10730 - 2
Officialservitut utfart, Förmån
0182K-2006/124 - 1, 2006-11-27
Redovisning av rättigheter kan vara ofullständig.

Driftskostnader
Uppvärmning:
5 913 kr/år
VA:
6 408 kr/år
Sotning:
851 kr/år
Renhållning:
2 087 kr/år
Försäkring:
4 901 kr/år
Övrigt:
588 kr/år
Summa:
20 748 kr/år
Summa Fastighetsavgift/Skatt:
10 074 kr/år
Kommentar:
I värmekostanden ingår även hushållselen. Till Nacka Energi betalar säljaren 8 258 kr/år. Om båtplats önskas i Torskholmens båtklubb kostar den 3 500 kr/år. Anslutning till Telia öppen Fiber genomfördes 2021. Fiber är installerat men ej inkopplat.
Försäkringsbolag:
if
Fullvärde:
Nej

Pantbrev
Antal:
7
Belopp:
4 550 000 kr

Omgivning
Saltsjöbaden
Dokument & länkar
Ingrid Niclason

Ingrid Niclason

Registrerad fastighetsmäklare
Fil. kand
+46705729966

Med 25 år i branschen och över 500 sålda hem kan ni tryggt lämna över er bostadsförsäljning till mig. Jag är med er hela vägen och tar hand om både stort och smått. Min erfarenhet och kunskap visar sig i mina nöjda kunder och goda rekommendationer. Tillsammans med Skeppsholmen Sotheby’s i särklass bästa marknadsföring är detta en oslagbar kombination.

Jag har en femårig högskoleutbildning och har arbetat med marknadsföring innan jag tog steget att utbilda mig till fastighetsmäklare. I mitt yrke får mitt intresse att hjälpa andra på ett tryggt och professionellt sätt blomma ut. Välkommen att kontakta mig, i vilket skede du än befinner dig i inför en stundande försäljning.

Portfolio

Sälj med oss

Fyll i dina uppgifter så kontaktar vi dig.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Checkboxes