Älvestorp 21
Bergslagen - Grythyttan
112 + 145 kvm
Tomt 3 356 kvm
6 500 000 kr

Uggelbo- Fantastiskt fint sjöställe i Bergslagen, ca 5 minuter från Grythyttan

Idylliskt läge på gränsen till Värmland och Dalarna, knappt 3 timmar från Stockholm. Komplett faluröd byggnation bestående av huvudbyggnad, bastu med brygga och härlig lada med gästrum.

Beskrivning

Med ett fantastiskt läge invid den vackra sjön Halvarsnoren ligger detta sjöställe med faluröd bebyggelse bestående av en renoverad huvudbyggnad, stor lada med gästrum samt nybyggd bastu med brygga vid strandlinjen. Fastigheten håller genomgående mycket hög standard och är smakfullt renoverad.

Huvudbyggnaden, som omges av stora trädäck, välkomnar med entré via farstukvisten. På entréplanet finns hall med trappa till övre plan, sällskapsrum/tv-rum, uterum med kamin och stora glaspartier samt helkaklad wc/dusch med golv av sjösten. Här finns även ett fullt utrustat lantkök med separat matplats. Intill köket ligger ett stort och härligt uterum med plats för upp till 14 personer samt en fin vy över sjön.

Det övre planet inrymmer en möblerbar hall med arbetshörna, där möjlighet finns att skapa ett mindre extra sovrum. Här finns även ett helkaklat badrum med dusch och wc samt ett stort och trivsamt sovrum med inbyggda garderober och förvaring i så kallade kattvindar. Dessutom finns ett mindre teknikrum.

Ladan, som är belägen vid infarten till fastigheten, inrymmer ett modernt gästrum med helkaklat badrum och sovloft. Här finns även garage, snickarbod samt generösa förrådsutrymmen. Framför byggnaden finns gott om parkeringsplatser för flera bilar.

Nere vid strandlinjen finns en sjöstuga med härlig bastu, relaxavdelning och gästrum. Här finns även en jordkällare som idag används som en modern vinkällare.

Fastigheten har egen borrad brunn (240 meter) med värmekablar samt avlopp anslutet till minireningsverk. På ladan finns 52 solceller installerade, vilket bidrar till en förbättrad driftekonomi.

Grythyttan är en charmig bergslagsort med ett rikt kultur- och mathantverksarv. Här finns den välkända Grythyttans Gästgivaregård och Restaurang- och hotellhögskolan, vilka tillsammans gjort orten till ett uppskattat besöksmål. Samtidigt erbjuds närhet till service, butiker, sjöar, skogar och ett rikt friluftsliv. I sjön finns möjlighet till avkopplande fiske efter gädda, aborre och gös.

Varmt välkomna att höra av er för vidare information och visning.

Fakta

Allmänt
Gatuadress:
Älvestorp 21
Postnummer:
712 95
Ort:
Grythyttan
Kommun:
Hällefors
Område:
Bergslagen - Grythyttan
Pris:
6 500 000 kr
Typ:
Fritidshus
Upplåtelseform:
Friköpt
Fastighetsbeteckning:
Fetebergstorp 1:4
Förbesiktigad:
Nej

Storlek
Boarea:
112 kvm
Biarea:
145 kvm
Areakälla:
taxeringsinformation
Tomtarea:
3 356 kvm

Byggnad
Byggnadstyp:
1½-plansvilla
Byggår:
1940
Byggår kommentar:
Ombyggt 2023
Fasad:
Trä
Stomme:
Trä
Fönster:
2-glas
Bjälklag:
Trä
Tak:
Tegel
Grundläggning:
Torpargrund
Uppvärmning:
El / luftvärmepump

Ventilation
Typ:
Självdrag

Taxering
Typkod:
220, Småhusenhet, bebyggd
Taxeringsår:
2024
Summa tax. värde:
777 000 kr
Skatt/Avgift:
5 828 kr

Vatten och avlopp
Vatten och avlopp:
Enskilt vatten året om. Enskilt avlopp (Borrad brunn och minreningsverk)

Driftskostnader
El:
29 300 kr/år
VA:
3 000 kr/år
Renhållning:
2 056 kr/år
Försäkring:
4 562 kr/år
Övrigt:
3 000 kr/år
Summa:
41 918 kr/år
Summa Fastighetsavgift/Skatt:
5 828 kr/år
Personer i hushållet:
2
Försäkringsbolag:
Länsförsäkringar
Fullvärde:
Ja

Pantbrev
Antal:
4
Belopp:
580 000 kr

Omgivning
Bergslagen - Grythyttan
Dokument & länkar
Joachim Söderberg

Joachim Söderberg

Registrerad fastighetsmäklare
0767-69 64 00

Under mina 25 år som fastighetsmäklare har jag sålt åtskilliga villor, våningar, sjöställen och gårdsfastigheter på såväl fastland, öar som uppe i den svenska fjällvärlden, pratat med ännu mer kunder och fått lika många erfarenheter. Kunskap som jag kommer använda både klarsynt och effektivt för att både säljare och köpare skall bli 100% nöjda. Lägg sedan till Skeppsholmen Sotheby’s starka varumärke med branschens starkaste marknadsföring, både i Sverige och utomlands.

Portfolio

Sälj med oss

Fyll i dina uppgifter så kontaktar vi dig.

Checkboxes