Vackra Villa Klippan ritad av slottsarkitekt Fredrik Liljekvist år 1890 på uppdrag av konsthistorikern Georg Göhte som bodde här med sin familj fram till 1933. Högt belägen och med storslagen utsikt över Djursholms landmärken på Auravägen och granne med Villa Arken. Villa Klippan disponerar totalt 369 kvm, varav 285 kvm boarea, har 8 rymliga rum och ett generöst kök från Poggenpohl. Det finns många tidstypiska sekelskiftesdetaljer som högt i tak, fina ekgolv och underbara kakelugnar. Matsalen har dekorationsmålningar gjorda av Lotta Hammar. Entréplan med en representativ hall och tre stora rum i fil som matsal med kakelugn, sällskapsrum med en magnifik öppen spis och ett arbetsrum med en kakelugn. Generöst kök från Poggenpohl och utgång till en härlig punschveranda. Groventré och tvättstuga med goda arbetsytor.
Genom en storslagen trappa nås det övre planet med fyra generösa sovrum varav tre med kakelugnar och ytterligare ett genomgångsrum vilket har utgång till den stora altanen. Trappa upp från båda håll till en oinredd vind om 30 kvm. Källarvåning med stora förrådsutrymmen och utrymme för en vinkällare. Badrum och två gästwc i enhetligt materialval. Det fanns tidigare ett bygglov för att bygga upp tornet men utnyttjades inte.
Ett hem med fina originaldetaljer och med utrymme för familjeliv såväl som sociala tillställningar med närhet till vattnet, naturen, skolor, kommunikationer och torget i Djursholm. Villa Klippan är inte q-märkt men bedöms ha ett högt kulturhistoriskt värde som inte får förvanskas och vann Djursholms Villaägareförenings Renoveringspris 2012.
Interiör
Nedre plan
Kapprum med många tidstypiska detaljer detaljer och här gör historiens vingslag sig påmind. Schackrutigt golv i tegelrött och grått i hallen med en öppen spis i enhetlig färgskala. Den representativa hallen leder in till matsalen med dekorationsmålningar gjorda av Lotta Hammar. Kakelugn i fina färger och härligt ljusflöde från många fönster. Här utrymme för ett stort middagssällskap och tre rum i fil varav sällskapsrummet nås genom pardörrar och med en takmålning som dörrstycke. Ett generöst sällskapsrum med en magnifik kakelugn och stora fönster. Intill biblioteket med en elegant kakelugn även detta högt beläget och med en vy över vattentornet och Djursholms slott.
Kök från Poggenpohl och en stor kökksö som arbetsbänk och att sitta vid. Gasspis från Ilve och övrig maskinell utrustning som spis från Gaggenau, ugn, diskmaskin och kyl/frys, Det finns en kökstrappa upp till övre plan härifrån. Groventré med tvättstuga och god plats för klädvård. Gästwc på entréplan. Från groventrén en trappa ned till två stora förråd i källaren att exempelvis utnyttja och göra en vinkällare av. Detta plan har även en utgång till en charmig punschveranda.
Övre plan
Genom den storslagna trapphallen nås det övre planet och flera fönster ger rummen ett fint ljusinsläpp. Master bedroom med en kakelugn och utgång till altanen. Genomgångsrum som förslagsvis kan delas och göras till en till en walk in closet samt ett arbetstsrum. Ytterligare tre sovrum varav ett med en stor kakelugn. Badrum och wc på detta plan. Trappa upp från båda håll upp till en oinredd vind om 30 kvm och möjlighet att kunna göra en inredd vindsvåning.
Övrigt
Villan är inte q-märkt utan har beteckning BÖII 1600 i den gällande detaljplanen. (Detaljplanen är upprättad 1960) Idag bedöms byggnaden ha ett högt kulturhistoriskt värde och vara en sådan byggnad som enligt plan- och bygglagen inte får förvanskas. Enligt fastighetsregistret är villan registrerad som 261 boyta och 208 kvm biyta. Nytaget mätbevis uppger att boarean är 285 kvm och biarea 84 kvm varav 30 kvm på vindsplan. Ej mätvärt utrymme begränsad takhöjd under snedtak 2 kvm.
Historia
Carl- Hofmann Bang har skrivit i en av sina böcker om Djursholms Villastad:
Granne med Villa Arken i kvarteret Odinslund ligger Villa Klippan ritad av slottsarkitekten Fredrik Liljekvist år 1890 på uppdrag av konsthistorikern Georg Göhte. Han bodde här med sin familj fram till sin död 1933. Hans son konstnären Bror Geijer tog över fastigheten med avled redan 1949. Då köpte ingenjören Ejnar Seth villan. Civilingenjören Sven Erik Anton Angert ( 1917-2011) och hans fru Ingrid blev ägare till villan 1964. Sven Erik var uppfinnare och anställd vid Siemens- Elema och dess patentbyrå fram till 1992. Nuvarande ägare köpte villan 2005 och har genomfört en omfattande renovering med stor hänsyn till husets historia. Villan är klassificerad som intressant ur ett kulturhistoriskt perspektiv av Danderyds kommun.
Området
Djursholm är beläget mellan Stora och Lilla Värtan, och grundades 1889 med tidstypisk bebyggelse i stilar som nationalromantik, nyklassicism och funktionalism. Den första stadsplanen i början av 1907 utformades av Per Olof Hallman. Djursholms Slott uppfördes i början på 1500-talet och tillhörde under en lång tid släkten Banér. Många kulturpersonligheter bodde i Djursholm som Alice Tegnér, Elsa Beskow och Viktor Rydberg, den senare har givit namn åt Viktor Rydberg Gymnasiet, VRG. Han är upphovsmannen till de fornnordiska vägnamnen i Djursholm som hämtats ur hans bok " Fädrens gudasaga ".