Endast fem meter från Unnån, som mynnar ut i Dalälven, ligger dessa fastigheter med en totalarea på 7722 kvm. En huvudbyggnad på 70 kvm samt två fristående stugor om 32 kvm vardera samt en utvecklingsbar tomt nära Orsa, Mora och Grönklitt
Beskrivning
Huvudfastigheten, 199:8, består av ett charmigt träbyggt bostadshus om ca 70 kvm med äkta dalakänsla. Huset ligger precis vid vattnet och har en rogivande vy över Unnån. Huset har ett nyrenoverat badrum med bastu, ett fullt utrustat kök med utbyggnad mot vattnet, vardagsrum med nya ytskikt samt öppen spis. Uppvärmning med luftvärmepump från 2024. Intill bostadshuset finns en isolerad och uppvärmd gäststuga i timmer med två sängplatser. Övriga byggnader på tomten består av en carport, flertalet förråd, verkstad ca 40 kvm, vallabod samt vedbod. Eget skogsparti på tomten. Areal 5179 kvm.
Fastigheten, 199:21, består av två smakfulla uthyrningsstugor med bekväm året-runt-standard endast ca 150 meter från vattnet. Stugorna värms med nyinstallerade luftvärmepumpar och har plats för upp till fem bäddar vardera. I dagsläget finns en väletablerad lönsam uthyrningsverksamhetverksamhet med ca 200 000-250 000 kr i årliga intäkter. Ny luftvärmepump 2024. Areal 1234 kvm.
Den tredje fastigheten, 199:18, är en jordbruksfastighet med stor potential för vidareutveckling med närhet till skog, bär- och svampmarker samt preparerade leder och skidspår. Areal 1309 kvm.
I Hansjöområdet finns mindre lokala butiker och caféer, bl.a. en charmig lanthandel från 1895 med kaffestuga, lokala produkter samt inredning och ett mejeri med olika delikatesser. Med bil tar det ca 5-10 min till Orsa centrum med ett större serviceutbud och flera olika matbutiker att välja mellan. Platsen är idealisk för friluftsliv och aktiviteter året runt både i det omgärdande Hansjöområdet och kring Orsa som är välkänt för både längdskidåkning med välpreparerade skidspår, elljusspår med stor variation för både den som söker träning och njutningsåkning. Självklart finns fina backar för utförsåkning med. Under årets varmare månader kan man ägna sig åt vandring på någon av de fina lederna såsom Siljansleden, Enåns dalgång, Reservatet Lindänget eller Rådsjön runt Grönklitt. För dig som gillar äventyr finns även fina MTB och cykelleder och skogsstigar. Andra uppskattade aktiviteter är bär- och svampplockning, fiske, orientering, bad och vattenaktiviteter.
En förvärvsmöjlighet för dig som söker strandnära livskvalitet, natur och intäktspotential i ett!
Fakta
Last: Officialservitut Badplats båtplats, 20-OSJ-3284.5
Last: Officialservitut Väg, 20-1977/1627.1
Last: Officialservitut Väg, 20-OSJ-3284.3
Planritning & Tomtkarta
Henrik Flinta
Driven, fokuserad och påläst.
Lång erfarenhet av försäljning i både Sverige och utomlands har givit mig den erfarenhet och kunskap som krävs för att uppnå bästa möjliga resultat. Jag arbetar alltid målfokuserat och strukturerat och får därmed ihop mina affärer på bästa möjliga sätt för både säljare och köpare.
Sälj med oss
Fyll i dina uppgifter så kontaktar vi dig.