I Lärbro på Gotland reser sig en lada som vägrar vara bara ett boende.
För kreativitet och idéer.
SAGT OM LADAN
”Detta är en plats där idéer får volym, där ljuset rinner in genom industrifönster och där betong, stål och trä bildar scen för nästa kapitel. Ett hem, en mötesplats och ett konstverk i samma andetag”
ALLMÄNT
Ladan är inte som något annat. Här råder en rå, industriell känsla – betong, rost, järn, plåt, belysning och konstverk skapar detta till såen plats att leva och skapa. För att umgås och utvecklas. Här råder kreativitet – säljaren har med känsla och kunskap skapat en genomtänkt, detaljrik plats för sinnena. En modern Villa Villekulla – lite busig och tuff – lite galet och, helt underbart.
Säljarna är båda konstnärssjälar/dekoratör/inredare/arkitekt /musiker som har skapat detta drömprojekt med sina egna händer under 10 år. De önskar nu lämna över detta spännande till nya krafter.
Entreprenörer som vill bygga något större än ett boende – här har ni hittat hem. Här finns utrymmet att tänka stort och göra verklighet!
BOSTAD OCH PROJEKT
Ladan är en mäktig byggnad om 1200 kvm skapad för att förena människor genom kreativitet. Halva ytan består av en spektakulär bodel i tre våningar med balkong, orangeri och uteplats. Resterande del av ladan består av fest- & eventlokal – eller använd den som konsertsal? Den stora ytan med tillhörande bar och lounge är som skapt för bröllop, private dinners & firanden av alla slag.
I Ladan finns du ateljé, orangeri, möjlighet till butik, vinrum samt stora öppna ytor för utställningar, middagar och möten. Möjligheter för ladan har egentligen inga begränsningar – här kan en köpare skapa till exempel konferenser & kreativa retreats, yoga, workshops & konstnärsresidens.
Byggnation pågår också i den kommersiella delen - planer finns på en lägenhet i entréplan samt en möjlig deli-bistro-butik på gaveln av Ladan.
UTEMILJÖ
Ladan omges av naturen som närmaste granne och ett gotländskt utomhusliv med tallskog med hängmattor bland träden. Uteplats med outdoor cooking & grillplats för middagar i sommarkvällar som aldrig riktigt tar slut. kalksten, betong, gotländska nätter, tallskog, betande får
BOSTADSDELEN
Detta går som sagt inte att beskriva riktigt i ord. För er som ändå söker fakta kommer här en enklare beskrivning av ytorna.
Entréplan
KÖK - Smeg spis 7 lågor och stekhäll, betonggolv, diskmaskin, dubbel hel kyl+frys, putsade väggar, platsbyggt kök i alm, generös matplats med dörr till utekök på baksidan
MUSIKRUM - infällda högtalare, rummet känns som en lugn lounge innanför köket
ORANGERI - glasdörr från köket leder till en vacker yta med morgonsol, dörr ut till uteplatsen. Orangeriet har betonggolv och stora glasade partier.
BADRUM - gjutet badkar och tvättställ, hyllor, dusch, vägghängd wc
SEPARAT WC – gjutet tvättställ och vägghängd wc, stor spegel
En trappa upp
RUM FÖR UMGÄNGE – ordet vardagsrum passar inte riktigt in. Generös yta med furugolv och enorm rymd upp i nock
DRESSINGROOM - med platsbyggd förvaring men utan avskiljande väggar – stora delar av det övre planet är i öppen planlösning.
Öppet sovrum, arbetsplats, vackert glasparti helvägg in mot ateljén
SOVRUM - stort rum med arbetsplats, furugolv, putsade väggar och synliga takbjälkar, klädförvaring
ATELJÉN - generöst utrymme med tak upp i nock även här, furugolv och putsade väggar.
Trappa till blivande sovrum. Glasade dörrar ut mot övriga ytor och trappa ned till ”mellanrummet”/loungen i de kommersiella ytorna
Vindstrappa och loftgång till
MASTER BEDROOM - med balkong, helkaklad, separat wc samt helkaklat duschrum med kalkstensgolv, klädförvaring, synliga takbjälkar
SOVRUM - 2+1 bäddar
ALLMÄNNA YTOR
Mittgången där de mer kommersiella ytorna tar vid efter bostadsdelen skulle jag kalla en ”lounge”. En stor, öppen yta med tak upp i nock och vackra glas på båda sidor. Här finns ett bar-häng samt ingång till kök, vinprovar-rum och wc. Här löper också trappor upp till ateljé och festlokal. Det är svårt att förklara detta generösa utrymme – det behöver ses på plats.
”EVENT” KÖKET
Ett kök med platsbygd inredning, gjutna bänkar och rymlig matplats, putsade väggar och glaspartier mot loungen. Spis med fyra lågor gas samt dubbel kyl/frys och diskho.
En separat wc för gäster finns i anslutning till ”restaurang” köket. Ytterligare en wc kan anslutas, alternativt använas som förråd.
VINPROVAR RUM
Mysig yta, se bild, för vinprovning eller dylikt.
FESTLOKALEN
En trappa upp från ”loungen” finns en vacker lokal ca 220 kvm för fest och samling. Utrymmet har gavlar trä/puts upp i nock (tak ej isolerat ännu), golv av furu.
BYGGPROJEKTET AV DEN KOMMERSIELLA DELEN
Ladan är näst intill färdigställd när det gäller bostadsdelen. Kvar av byggprojektet för en köpare är att inreda lägenhet och eventuellt bistro eller liknande i de ytor som inte är färdiga, men förberedda i viss mån.
BLIVANDE LÄGENHET
Vatten och el förberett för att inreda lägenhet i det före detta stallet om ca128 kvm – ritningar finns som säljaren skapat som arkitekt. Utrymmet används idag som snickarverkstad under byggtiden.
BLIVANDE DELI
I västra gaveln i entréplanet, bredvid blivande lägenhet, finns ett utrymme att inreda tom till exempel butik/servering /deli. Utrymmt är ca 70 kvm.
TEKNIK
Ladan har plåttak samt fasad av puts/trä.
Det är isolerat i bodelen och förberett för uppvärmning då slingor för vattenburen värme är dragen i entréplanet samt rör dragna för installation av radiatorer. Det finns 18 rustika radiatorer för installering som medföljer i försäljningen. Säljaren har erhållit offert på luft/vatten värmepump. Ladan värms idag upp av el-radiatorer som enda uppvärmning då Ladan bebos sommartid av ägaren.
Slutbesked finns får bostad. En köpare rekommenderast att söka bygglov för lägenhet och för teknikbyggnad, samt bistro.
Fiber finns indraget 1000/1000 via Bahnhof.
Vatten via borrad brunn samt enskilt avlopp via sluten tank och tre-kammarbrunn.
OMRÅDET - LÄRBRO
Lärbro är en stor socken, rik på fornminnen. Socknen sträcker sig från Vägumeviken i söder till Kappelshamnsviken i norr. Närmaste badplatser är Barläst, Vägumeviken, Vikers och Kappelhamnsviken. (bondestugan.se)
KURIOSA
Texten till ”Den blomstertid nu kommer” skrevs troligen på försommaren 1693 under namnet Sommar-Wisa. Det berättas att textförfattaren Israel Kolmodin skall ha inspirerats efter att ha promenerat vid Hångers källa bara en dryg kilometer söder om Ladan.
I närheten av fastigheten, i naturskön miljö, ligger den vackra Ganns Ödekyrka mycket värd ett besök, ett ”sällsamt besöksmål” lämplig för pic-nic. Kyrkan var troligen byggd på 1200-talet och övergiven ruin sedan 1500. Det är i dag populärt med vigsel cermonier i ruinen.
Det är tre kilometer till Lärbro ort med Coop, Café o Bar, Gotlands Våfflan, Pizza vid Happy Hippies. Hamburgervagn sommartid. Populära På-Ängen-Taco bar 7 km bort.
Till lite större orten Slite är det 11 km (vårdcentral) .
I närheten av Lärbro finns ridskola samt motorbanan Gotland Ring.
För gårdsbutiker se Vägume Kvarn samt Röklingers handelsträdgård.