Stockholm - Djursholm
13 rok
349 + 209 kvm
Tomt 2 793 kvm

Magnifik Sixten Magnusson villa med utsikt över Stora Värtan

Magnifik Sixten Magnusson villa med utsikt över Stora Värtan vilken har varit i samma familjs ägo i nästan 50 år. Högt belägen och en fantastisk panoramautsikt och vy över vattnet utmärker detta hus. Det finns ett servitut för att nyttja en gångväg som går direkt till vattnet och ligger precis nedanför fastigheten. Detta hem har många tidstypiska originaldetaljer som fina ekgolv och fönsterbrädor i marmor vilket är karaktäristiskt för arkitekten och villan är totalt 558 kvm, varav 349 kvm är boarea. Entréplan med generös hall och en elegant trappa ned till sällskapsrummet med dubbel takhöjd ger en härlig rymd. Rummet har en stor öppen spis och här slås man av det fantastiska ljusinsläppet och utsikten genom de stora fönsterpartierna. En avsats ned nås biblioteket med en öppen spis och ett panoramafönster för en magisk vy över vattnet och horisonten. Matsal en trappa upp intill köket med ett vackert smidat räcke vilket går igen i trappan ned till sällskapsrummet.

Entréplanet har en privat del med fyra sovrum, två badrum och två wc. Det övre planet med ett generöst master bedroom vilket har en storslagen utsikt från balkongen. På övre plan ytterligare två sovrum samt badrum, wc, klädkammare och en oinredd vind. Det nedersta planet med ett stort allrum, inredd bar, biljardrum, lekrum samt tvättstuga och wc. Underbar uppvuxen trädgårdstomt med plommonträd, äppelträd, körsbärsträd, hallon, jordgubbar, rabarber och smultron. Garage med plats för två bilar och villan är privat belägen på en återvändsgränd. Ett hem med utrymme för familjeliv och sociala tillställningar. Närhet till vattnet, naturen, skolor och kommunikationer i Djursholm. Endast privata visningar.

Christina Löfsten

Christina Löfsten

Registrerad fastighetsmäklare
Civilekonom / DIHR
0708-10 79 30

Christina är utbildad civilekonom och har även examen från DIHR.Hon har många års erfarenhet som fastighetsmäklare och arbetar med våningar på Östermalm, Söder, Kungsholmen och i Vasastan. Christina har även stort fokus på villor i Djursholm, Stocksund, Saltsjöbaden och på Lidingö samt sjöställen i Stockholms skärgård. I sitt arbete betonar hon vikten av det personliga engagemanget för att kunna driva processen framåt.
Det innebär en hög servicenivå, uthållighet, noggrannhet och att alltid vara professionell i sitt förtroendeuppdrag för att få högsta möjliga slutpris och nöjda kunder.
Christina har en bakgrund inom fastighetsutveckling och marknadsföring men är även författare till böcker inom föräldraskap.

Portfolio