Narvavägen 20
Östermalm
0.5 tr
2 rok
52 kvm
2.558 kr/mån
6 995 000 kr/bud
Visning
söndag 24 maj
11:30-12:00
måndag 25 maj
17:00-17:30

Smakfull elegans på Narvavägen

Välskött och skuldfri förening i representativ sekelskiftesfastighet från 1897. Föreningen äger marken och erbjuder en stabil ekonomi samt ett mycket attraktivt boende på en av Östermalms mest eftertraktade adresser, mellan Djurgårdens grönska och stadens puls.

Beskrivning

Attraktivt boende i skuldfri förening med ett mycket trevligt läge mellan Djurgårdens grönska, Karlaplan och Stureplan. Här erbjuds en elegant våning med välbevarade originaldetaljer såsom stuckaturer, spegeldörrar, generös takhöjd, fiskbensparkett och tre vackra fönster mot Narvaalléns grönska.

Välkomnande hall med ljusa väggar, fiskbensparkett och vackra pardörrar mot sällskapsrummet. Här finns god plats för garderober.

Rogivande sovrum med heltäckningsmatta och plats för stor dubbelsäng.

Generöst sällskapsrum med öppet kök i social planlösning. Köket erbjuder gott om förvaring, bra arbetsytor, bänkskivor i sten samt utrustning i form av kyl och frys, diskmaskin, spishäll och ugn. Rummet rymmer både en större matplats och en trivsam soffgrupp. Här finns även en praktisk klädkammare.

Helkaklat badrum med dusch, handfat och wc.

Ett mycket attraktivt läge med direkt närhet till både Djurgårdens promenadstråk och Stureplans puls. Karlaplan ligger runt hörnet med ett brett utbud av restauranger, caféer, butiker, service och utmärkta kommunikationer.

Varmt välkomna hem!

Förening

Nedanstående information är hämtad från föreningens årsredovisning 2025 samt information från bostadsrättsföreningen.

Välkommen till bostadsrättsföreningen Fanan 22 på Östermalm i Oscars församling. Föreningen består av två välskötta byggnader, ett gatuhus och ett gårdshus, på attraktiva Narvavägen 20 & 20A. Brf Fanan 22 är en äkta bostadsrättsförening som äger och förvaltar marken samt fastigheten Fanan 22 i Stockholm.

Den representativa sekelskiftesfastigheten uppfördes 1897 och har värdeår 1930. Fastigheten omfattar både mindre och större lägenheter med totalt 22 bostadsrätter om cirka 1 963 kvm samt en lokal om cirka 37 kvm. En andelsrättsförening bildades 1980 och ombildades senare till bostadsrättsförening 1995.

Föreningen är skuldfri och har en mycket stark ekonomi med hög soliditet om cirka 99 %, god likviditet och inga banklån. Vid utgången av 2025 uppgick föreningens kassa till cirka 6,6 mkr. Föreningen har låga avgifter samt lokalintäkter som stärker ekonomin ytterligare. Den mindre föreningen med endast 22 bostadsrätter bidrar till en privat och exklusiv boendemiljö.

Under åren har flera större renoveringar och förbättringar genomförts, bland annat utbyte av elstigare och stambyte 2005, takrenovering 2010, markanläggning av gård 2011, installation av bredband och porttelefoni 2014 samt fönsterrenoveringar och byte till energiglas i både gatuhus och gårdshus 2016. Under 2017 installerades ny undercentral för uppvärmning, ny dörr till soprum samt uppdaterad belysning på innergården. Under senare år har även brandskyddsåtgärder utförts, radonmätning genomförts med värden väl under referensvärdet samt OVK utförts. Under 2023 genomfördes renovering av vädringsbalkonger samt delar av fasaden. Under 2024 installerades övervakningskameror vid portar och gård, arbete med el och värmesystem påbörjades, portarna förbättringsmålades och tätades samt 3 fas el drogs fram till lägenheternas elcentraler.

En uppdaterad underhållsplan finns framtagen och sträcker sig fram till år 2075. Planerade framtida åtgärder omfattar bland annat renovering av tvättstuga, delar av tak och fasad samt trapphus och entréer under 2026–2027.

Föreningen redovisar ett mindre negativt resultat för 2025 vilket enligt årsredovisningen främst förklaras av redovisningsmässiga avskrivningar och inte den löpande verksamheten. Kassaflödet under året var samtidigt positivt och föreningen har fortsatt mycket stark finansiell ställning.

Fastigheten värms upp via fjärrvärme och i huset finns gemensam tvättstuga samt cykeluppställning på gård och innergård. Kabel tv levereras via Tele2 och fiberbredband via OwnIT (100/100). Föreningen erbjuder dessutom trevliga innergårdar med gemensamma uteplatser. I årsredovisningen nämns även en potentiell dold tillgång i form av råvind i gårdshuset som på sikt kan utvecklas.

Fakta

Allmänt
Gatuadress:
Narvavägen 20
Postnummer:
115 22
Ort:
Stockholm
Kommun:
Stockholm
Område:
Östermalm
Pris:
6 995 000 kr/bud
Typ:
Lägenhet
Upplåtelseform:
Bostadsrätt
Lägenhetsnummer förening:
00002
Lägenhetsnummer register:
1001

Storlek
Boarea:
52 kvm
Antal rum:
2 rum och kök
Areakälla:
Enligt uppmätning

Byggnad
Byggnadstyp:
Flerfamiljshus
Byggår:
1897

Energiprestanda primärenergital:
150 kWh/kvm och år
Energiklass:
E

Andelstal, avgifter och insats
Andel i föreningen:
2.66879 %
Andel av årsavgift:
2.66879 %
Månadsavgift:
2 558 kr/mån
Kommentar till månadsavgift:
Inkl. Värme, vatten, VA och bredband
Indirekt nettoskuldsättning:
0 kr
Kommentar till nettoskuldsättning:
Brf Fanan 22 har enligt årsredovisningen inga banklån alls

Våning, hiss
Våning:
0.5
Hiss:
Nej

Driftskostnader
El:
4 800 kr/år
Försäkring:
2 400 kr/år
Summa:
7 200 kr/år

Omgivning
Östermalm
Michael Preber

Michael Preber

Registrerad fastighetsmäklare
Civilekonom
0709-39 01 90

Michael – med över 20 års erfarenhet och mer än 1000 sålda bostäder.

Michael har arbetat som fastighetsmäklare i över två decennier och har genom åren förmedlat fler än 1 000 bostäder. Han har satt flera försäljningsrekord och nått toppnoteringar som uppmärksammats i en rad tidningar, bland annat tack vare att han sålt några av Sveriges dyraste villor och våningar de senaste åren. Under 2024 förmedlade han fyra av årets dyraste villor – inklusive den dyraste i hela Sverige (enligt Affärsvärlden och Hemnet).

Michael förmedlar allt från stilfulla lägenheter till exklusiva paradvåningar, villor och lantställen med attraktiva lägen. Han är specialiserad på kvalitetsbostäder som erbjuder det där lilla extra, både när det gäller känsla, läge och potential.

Välkommen att kontakta Michael för ett förutsättningslöst möte!

Portfolio

Sälj med oss

Fyll i dina uppgifter så kontaktar vi dig.

Checkboxes