Falkenberg
5 rok
282 + 40 kvm
Areal 104 ha

Okome Backagård i Vessigebro, möjligheternas hästgård

I ensam majestät med Ätran som närmsta granne ståtar denna i ordets rätta bemärkelse mångfacetterade anläggning och väntar på sin nästa ägare. En fastighet som inbjuder till det närmst obegränsade framtidsvisioner. Här möts arbete, fritid och livskvalitet i en perfekt helhetslösning för den som söker något utöver det ordinära.

Den totala arealen om 1 037 059 m² rymmer idag ett privat boningshus, ett gästhus samt sex moderna tvåbäddslägenheter med pentry och badrum – anläggningen är idealiskt för professionell verksamhet.

Boningshuset är en modern villa i två öppnaplan, U-formad kring en rymlig söderriktad terrass. Här är köket hemmets hjärta, med rustik murad vägg och sprakande braskamin. Utöver det trivsamma köket finns fem rum, varav tre sovrum, tre badrum samt gäst-wc – allt skapat för både umgänge och avskildhet.

Anläggningens främsta clou är de fyra ekonomibyggnaderna om totalt 4 235 m², anpassade för professionell hästverksamhet. Här finns stall, ridhus, kontor, utbildningslokaler och moderna lösningar för både häst och ryttare. Utöver detta finns 13 lösdrifter på betesmark med vintervatten och vindskydd, åkermark, skogsmark samt en rad anläggningar för träning och rekreation: padok, passbana, ovalbana, rakbana, naturslingor, två padelbanor, paintballbana, vedeldad bastu och badtunna.

Allt detta ramas in av vacker halländsk natur, samtidigt som västkustvackra Falkenberg nås på drygt 20 minuter med bil.

Varmt välkommen att kontakta ansvarig mäklare för mer information och bokning av privat visning – detta är en fastighet som måste upplevas på plats.

Lajla af Trolle

Lajla af Trolle

Registrerad fastighetsmäklare
Civilekonom
+46763443700

Jag kombinerar arbete med det jag älskar mest - att hjälpa människor med ett av deras största livsbeslut. Något du alltid får om du anlitar mig är en positiv mäklare med driv och personliga engagemang. Jag drivs av att skapa nöjda kunder och att stödja mina säljare, entusiasm ligger bakom mitt engagemang. Varje försäljning är unik och kräver en egen strategi. Det handlar om att vad som är bäst för varje kund. Med i bagaget har jag en tidigare karriär inom marknadsföring som produkt och kategorichef i dryckes- och restaurangbranschen. Jag har drivit företag sedan tonåren och arbetat med service hela livet.

Portfolio

Sälj med oss

Fyll i dina uppgifter så kontaktar vi dig.

Checkboxes
Sadelkammare
Stallet
Hästrehab
Vetklinik
Gym
Café/Lunchrum
Utbildningslokal 1
Ridhuset
Utbildningslokal 2
Lilla stallet
Hundrehab
Utbildningslokal 3
Fikarum
Paddock med gummigranulatet
Maskinhall & uteboxar
Lösdrifter med vintervatten och vindskydd i lärkträ
Rakbana & islandsbanor
Villan
Padelbanor
Gästhus
Vedeldad bastu & badtunna
Paintball mörkeranläggning
Villavagnar