Fiskebäckskil
5 rok
114 + 30 kvm
Tomt 363 kvm

Sällsynt kustidyll med havsutsikt, sjöbod, båtplats och byggrätt

På en av Östersidans mer eftertraktade adresser i Fiskebäckskil, längst in på en stillsam återvändsgata och med ett högt och fritt läge, erbjuds nu en mycket speciell möjlighet att förvärva tre fastigheter som tillsammans bildar en unik helhet. Här möts det bästa av den bohuslänska livsstilen – havet, båtlivet, utsikten och den klassiska skärgårdsmiljön – samtidigt som fastigheterna erbjuder ovanligt stora möjligheter för den som vill skapa sitt eget kustparadis. Från huvudbyggnaden blickar man ut över Kilen och från det övre planet finns tre balkonger med havsutsikt, placerade för att fånga dagens olika ljus och solens gång från morgon till kväll. Den fria utsikten och det lugna läget ger en stark känsla av avskildhet, trots närheten till Fiskebäckskils charmiga miljö och havsliv.

Huvudbyggnaden

Den välkomnande hallen leder vidare in i husets sociala delar, där köket öppnar upp mot matsal och vardagsrum. De generösa fönsterpartierna ger ett vackert ljusinsläpp och skapar en fin kontakt med omgivningen. Vardagsrummet ligger i fil med ytterligare ett rum och har utgång till en insynsskyddad altan – en naturlig plats för långa sommarmiddagar och umgänge. Köket är utrustat med spis, ugn, diskmaskin samt kyl och frys. På entréplanet finns även ett badrum med badkar.

Det övre planet rymmer två sovrum, ett allrum med fin utsikt över Kilen, hall och toalett. Från våningsplanet nås de tre balkongerna, samtliga med havsutsikt.

I källaren finns en praktisk tvättavdelning med handfat och två tvättmaskiner samt pannrum och verkstad med egen ingång. Här finns också gott om utrymme för förvaring.

Gästhuset

Det rymliga gästhuset är en särskild tillgång och ger fastigheten en stor flexibilitet. Här finns kök med diskmaskin, dusch och toalett samt ett sovloft med fem bäddar. Ett perfekt separat boende för familj och vänner – eller för den som vill erbjuda gäster en egen privat del av kustlivet.

Sjöbod och båtplats

En kort bit från bostaden finns den cirka 25 kvm stora sjöboden, belägen i andra led. I direkt anslutning finns ett trädäck och en båtplats som även passar för djupgående båt. Att ha tillgång till egen sjöbod och båtplats i detta läge är en sällsynt kvalitet och gör det enkelt att låta havet bli en självklar del av vardagen – från spontana båtturer och salta bad till stilla kvällar på bryggan.

Byggrätt och framtida möjligheter

Den tredje fastigheten omfattar en tomt om 307 kvm med byggrätt. Enligt gällande detaljplan får en huvudbyggnad uppföras med en byggnadsarea om 100 kvm samt ett uthus om 25 kvm. På tomten finns idag ett garage, vilket ger en intressant utgångspunkt för framtida utveckling.

På den befintliga tomten finns även plats för flera bilar.

Ett boende utöver det vanliga

Det är kombinationen som gör denna möjlighet så speciell. Ett attraktivt och högt läge på Östersidan, havsutsikt från flera rum och balkonger, ett separat gästhus, egen sjöbod med båtplats och dessutom en separat tomt med byggrätt. Här finns möjligheten att skapa ett generationsboende, ett efterlängtat sommarresidens eller ett privat kustparadis för familj och vänner – med Fiskebäckskils marina miljö precis utanför dörren.

En sällsynt möjlighet att förvärva en komplett kustfastighet i hjärtat av Bohuslän – där havet, utsikten och framtida möjligheter möts.

Planritning & Tomtkarta
Stefan Essunger

Stefan Essunger

Registrerad fastighetsmäklare
Civilekonom | Företagsjurist
0739-82 80 34

Jag har studerat juridik & ekonomi vid Göteborgs universitet och arbetade 17 år inom bank och telefoni innan jag 2004 börja arbeta som fastighetsmäklare. Med mina 3 högskoleexamen och erfarenhet i bagaget har jag det som krävs för en bra fastighetsmäklare. När chansen dök upp att arbeta på Skeppsholmen Sotheby´s International Realty fanns det inga tvivel.

Mitt viktigaste råd är att hålla fokus på det som är betydelsefullt, nämligen marknadsföring, kunskap och engagemang. Framförallt hur mycket som finns kvar efter att fastighetsmäklaren tagit sitt och inte en halv procentenhet hit eller dit på arvodet. Det är den fastighetsmäklare som erbjuder bäst marknadsföring som kommer att ge er högst försäljningspris.

Portfolio

Sälj med oss

Fyll i dina uppgifter så kontaktar vi dig.

Checkboxes