Solsundavägen 20
Nacka
237 + 57 kvm
Tomt 1 115 kvm
12 995 000 kr/bud
Visning
torsdag 15 oktober
12:00-12:30
Första visningen. Välkommen
söndag 18 oktober
12:00-12:45
Välkommen!

Högt belägen villa i Skuru med utsikt och pool

På ett högt och fritt läge i attraktiva Skuru ligger denna generösa villa med fina sällskapsytor, flera uteplatser och härlig utsikt över omgivningarna och vattnet.

Huset erbjuder stora sociala ytor med gott om plats för både familjeliv och umgänge. Här finns bland annat rymligt kök, matsal och vardagsrum med fint ljusinsläpp samt utgång till terrass och balkong. Den öppna spisen bidrar med både värme och karaktär.

En uppskattad del av huset är den egna inomhuspoolen med tillhörande bastu, vilket ger möjlighet till bad och avkoppling året runt. Bostaden har flera sovrum och badrum samt generösa ytor som kan anpassas efter familjens behov.

Utomhus finns flera soliga uteplatser och terrasser med utsikt över Skurus grönska och vatten. På fastigheten finns även garage och bra parkeringsmöjligheter.

Ett rymligt och välbeläget hem i Skuru för den som söker stora ytor, utsikt och närhet till både natur, vatten och Stockholm.

Beskrivning

På ett högt och fritt läge i attraktiva Skuru ligger denna generösa villa med stora sällskapsytor, flera uteplatser och fin utsikt över omgivande grönska och vatten. Ett rymligt hem med många kvaliteter och gott om plats för såväl familjeliv som umgänge.

Redan husets placering ger bostaden en särskild karaktär. Det höga läget skapar både rymd och fina utblickar och från flera delar av huset kan man njuta av utsikten över Skuru och vattnet. De stora fönsterpartierna ger ett fint ljusinsläpp och förstärker kontakten mellan bostaden och omgivningarna.

Entréplanet erbjuder generösa sociala ytor med vardagsrum och matsal där familj och vänner enkelt kan samlas. Här finns plats för både större middagar och mer avslappnat umgänge. Köket har bra arbetsytor och förvaring och ligger i naturlig anslutning till de sociala delarna. Den öppna spisen blir en självklar samlingspunkt under årets kallare månader.

Från huset nås flera terrasser och uteplatser som förlänger bostaden under vår och sommar. Här finns gott om plats för matgrupp, loungemöbler och långa middagar utomhus. Det höga läget tillsammans med utsikten ger uteplatserna en härlig känsla och gör dem till en naturlig del av huset.

En av bostadens mer ovanliga kvaliteter är den egna inomhuspoolen. Poolområdet ger möjlighet till bad och avkoppling året runt och kompletteras med bastu. En uppskattad del av huset för såväl familjen som gäster.

Bostaden erbjuder flera sovrum och badrum samt generösa kompletterande ytor. Planlösningen ger goda möjligheter att skapa separata delar för barn, gäster eller arbete hemifrån. Här finns helt enkelt gott om plats för en större familj och för olika behov över tid.

Fastigheten har även garage och bra parkeringsmöjligheter. Trädgården och de olika uteplatserna skapar flera miljöer runt huset, samtidigt som läget erbjuder närhet till natur och vatten.

Skuru är ett uppskattat område med närhet till skärgård, båtliv och fina naturområden samtidigt som Stockholms innerstad finns på bekvämt avstånd. Kombinationen av det höga läget, utsikten, de stora ytorna och den egna poolen gör Solsundavägen 20 till ett hem med kvaliteter utöver det vanliga.

Fakta

Allmänt
Gatuadress:
Solsundavägen 20
Postnummer:
131 46
Område:
Nacka
Kommun:
Nacka
Ort:
Skuru
Pris:
12 995 000 kr/bud
Typ:
Friliggande villa
Upplåtelseform:
Friköpt
Fastighetsbeteckning:
Sicklaön 73:124
Förbesiktigad:
Ja

Storlek
Boarea:
237 kvm
Biarea:
57 kvm
Areakälla:
Originalritningar
Kommentar till areakälla:
BOA Huvudbyggnad 237 kvm BIA 57 kvm Separat area Fristående garage 60 kvm
Tomtarea:
1 115 kvm

Byggnad
Byggnadstyp:
1½-plansvilla
Byggår:
2002
Fasad:
Trä
Tak:
Tegel

Taxering
Typkod:
220, Småhusenhet, bebyggd
Taxeringsår:
2024
Summa tax. värde:
11 020 000 kr
Skatt/Avgift:
10 425 kr

Energideklaration
Energideklaration utförd:
Utförd
Energideklaration datum:
2021-02-03
Energiprestanda primärenergital:
101 kWh/kvm och år
Energiförbrukning Atemp:
56
Energiprestanda:
D

Vatten och avlopp
Vatten och avlopp:
Kommunalt vatten året om. Kommunalt avlopp

Inskrivningar/Plan
Servitut, Ga, samfälligheter, etc:

Gemensamhetsanläggning: Nacka sicklaön ga:49
Förmån: Officialservitut Va, 0182K-98/37.1
Last: Officialservitut Va, 0182K-2003/57.5
Last: Officialservitut Va, 0182K-98/37.2

Driftskostnader
Summa Fastighetsavgift/Skatt:
10 425 kr/år
Fullvärde:
Ja

Pantbrev
Antal:
8
Belopp:
6 595 000 kr

Omgivning
Nacka
Planritning & Tomtkarta
Michael Preber

Michael Preber

Registrerad fastighetsmäklare
Civilekonom
0709-39 01 90

Michael – med över 20 års erfarenhet och mer än 1000 sålda bostäder.

Michael har arbetat som fastighetsmäklare i över två decennier och har genom åren förmedlat fler än 1 000 bostäder. Han har satt flera försäljningsrekord och nått toppnoteringar som uppmärksammats i en rad tidningar, bland annat tack vare att han sålt några av Sveriges dyraste villor och våningar de senaste åren. Under 2024 förmedlade han fyra av årets dyraste villor – inklusive den dyraste i hela Sverige (enligt Affärsvärlden och Hemnet).

Michael förmedlar allt från stilfulla lägenheter till exklusiva paradvåningar, villor och lantställen med attraktiva lägen. Han är specialiserad på kvalitetsbostäder som erbjuder det där lilla extra, både när det gäller känsla, läge och potential.

Välkommen att kontakta Michael för ett förutsättningslöst möte!

Portfolio

Sälj med oss

Fyll i dina uppgifter så kontaktar vi dig.

Checkboxes