Sten Sturegatan 25
Göteborg - Innerstaden
5 tr
8 rok
219 kvm
11.093 kr/mån

Magnifik paradvåning i Lorensberg belägen i anrik fastighet från 1907

Välkommen till denna exklusiva och pampiga sekelskiftesvåning om hela åtta rum och kök, belägen i ett av stadens mest eftertraktade områden!

Här förenas tidstypiska detaljer med moderna bekvämligheter på ett underbart sätt. Med en imponerande takhöjd på hela 3,25 m, höga fönsterpartier och ljusinsläpp från tre håll, vackra originaldetaljer såsom stuckaturer och takrosetter, pardörrar, kakelugnar, massiv ekparkett samt ett unikt tornrum, erbjuder bostaden en boendemiljö utöver det vanliga.

Våningen, som är högt belägen, är mycket representativ. Tack vare det fria läget och den fantastiska utsikten får du här ett hem med både stor rymd och ljus. De mycket generösa sällskapsytorna ger möjlighet till flera rum i fil och flertalet sovrum.

Tre balkonger förhöjer upplevelsen av bostaden varav en större balkong i bästa sydvästläge mot lugnet på gården. Där kan du njuta av solens strålar hela eftermiddagen och långt in på kvällen.

Med närhet till evenemangsstråket, en stor variation av restauranger och ett rikt kulturliv med allt vad det har att erbjuda och samtidigt tystnad mot gården, har du ett mycket svårslaget och bekvämt cityliv direkt utanför porten.

En unik chans att förvärva en paradvåning i absolut toppläge i en välskött fastighet och förening.

Välkommen att höra av dig till mäklaren för mer information.

Beskrivning

Via en pampig entré med nya säkerhetsklassade och påplatsmålade dubbeldörrar i tidstypisk stil, öppnas en rymlig och välkomnande hall med ljusinsläpp från tre håll, platsbyggda förvaringslösningar samt tillhörande kapprum. Golvet är beklätt med polerad granit samt ekparkett. En stor inbyggd spegel i fullhöjd ger ökad rymd. I direkt anslutning finns ett gäst wc med tidstypisk inredning, pärlspont och engelsk badrumsporslin samt inbyggda spots i taket.
Från hallen har man överblick mot en representativ salong, ett säreget tornrum samt köksgången.

Mot höger når man ett Tornrum, vilket tillför ett enormt ljusinsläpp från tre stora fönster i sydöst läge. Här ligger fönsterbräden av smakfull ljus marmor. En vacker kakelugn pryder en av väggarna och på golvet ligger fiskbensparkett. Med en generös rymd, stukatur och takrosett är det ett sällskapsrum utöver det vanliga.

Via vackra dubbeldörrar i original når man det tidigare s k herr rummet, ett större rum med stort fönsterparti som i dagsläget används som sovrum. Här finns två garderober samt en inbyggd bokhylla med glashyllor. På golvet fiskbensparkett och taket pryds med stukatur och takrosett. Detta rum har en stängd öppning och kan lätt öppnas upp enligt orginalritningen mot salongen för bli flera rum i fil.

Salongen är våningens största rum och rymmer stora sällskap. Härifrån har man en fantastisk utsikt mot Ullevi, Örgryte och Liseberg. Tre stora fönsterpartier ger ett fantastiskt ljusinsläpp och de dubbla balkongdörrarna leder ut till en gigantisk balkong belägen högst upp i huset. Fönsterbrädor av ljus smakfull marmor. I ett av hörnen finns en fungerande kakelugn och bredvid en inbyggd bokhylla. En fiskbensparkett med fris löper längs väggarna och stukatur och takrosett pryder taket.

Via vackra dubbeldörrar i original nås Matsalen med plats för stora middagar. Ett stort fönsterparti ger stort ljusinsläpp och en fantastisk utsikt från matsalsbordet mot Örgryte och dess grönskande träd på sommarhalvåret. Fönsterbrädor av ljus smakfull marmor. På golvet ligger fiskbensparkett med fris och taket pryds av stukatur och takrosett. Härifrån har man genomgående ljusinsläpp mot ett mindre sovrum mitt över vilket gör att även det sovrummet har ett stort ljusinsläpp från matsalen.

Det största sovrummet ligger längst in med två stora fönster. Det kan delas upp i två mindre rum med var sitt fönster om så önskas. Här finns två större platsbyggda garderober från golv till tak samt en full garderobsvägg med skjutdörrar motvarande 5-6 garderober, vilket skapar enormt fint förvaringsutrymme. På golvet ligger en ekparkett och stukatur med takrosett pryder taket.

Mot den tysta innergården ligger ytterligare två sovrum, ett större sovrum med ett stort fönsterparti, idag inrett med dubbelsäng samt övrigt möblemang. Här har du en fantastisk lugn plats för vila och fin utsikt mot himlen. På golvet ligger ekparkett och taket pryds av stukatur och takrosett.

Det mindre sovrummet är en tidigare jungfrukammare, dock med fullstort fönsterparti. Här ligger en ekparkett. Här finns en bred skjutdörrsgarderob motsvarande tre fullstora garderober. Lämpligt som sovrum eller arbetsrum.

Mellan de två sovrummen längst in ligger det stora badrummet. Det är helkaklat från golv till tak med infällda takspots, golvvärme, wc, duschhörna, stor kommod med bra förvaring och handdukstork. Plats för tvättmaskin finns intill duschen. Badrummet kan sannolikt göras större vid en framtida renovering.

Mellan sovrummen, matsalen och köket går en passage (den gamla köksgången) med inbyggda takspots och bokhyllor.

Väl framme vid det rymliga och luftiga köket har man ett stort fönsterparti mot innergården och utgång till en rymlig, möblerbar balkong på bästa solläge i sydväst. Köket är smakfullt utrustat med generösa bänkytor av svart granit, glasmosaik, tre diskhoar och två kranar, skåpsluckor från Marbodal av vaniljvit kulör. Härifrån når man även ett stort skafferi med fönster och flera hyllplan för förvaring. Här används en gasspis från Smeg, därtill är köket utrustat med en fullstor kyl och frys, stor ugn samt mikro och diskmaskin. Allt från Miele. Taket pryds av inbyggda spotlights vilket ger en bra belysning i hela köket. Ett fastmonterat barbord samt tillhörande barstolar skapar en naturlig plats för att umgås eller använda som yta inför middagar i matsalen.

Från köket når man ett ytterligare rum som tidigare fungerat som kökstrapphus. I taket finns inbyggda spotlights och på golvet en svart gummimatta. En liten trappa vetter ner till våningens tredje balkong, även denna mot innergården. Rummet kan lämpligen användas som kontor eller mindre sovrum/gästrum.

Ett bra förråd tillhör lägenheten. På innergården finns ett taklagt skjul med plats för cyklar. I källaren har föreningen en vinkällare.

I fastigheten finns en fräsch och fullt utrustad gemensam tvättstuga med två tvättmaskiner från 2026, torktumlare, stort torkrum samt mangel.

.

Info om föreningen
Föreningen förvärvade fastigheten 2007 och består av 14 bostadsrätter, 2 lokaler och 3 garage. Huset håller ett mycket bra skick där de stora renoveringarna är utförda. Den ekonomiska förvaltningen sköts av SBC. För 100 kr/månaden kan medlemmarna få del i föreningens vinkällare. Hyresgäster på entréplan är två restauranger.

Renoveringar
Stambytt i början på 2000-talet, fönsterbyte 2011, byggnation av vinkällare 2016, säkerhetsdörrar 2018, fasadrenovering mot gården 2018, byte av radiatorer 2021, fasadrenovering mot gatan 2024, stamspolning och filmning av avlopp 2024 (de ansågs vara i gott skick).

Ekonomi
Flera andelstal förekommer. Driftsandel och kapitalandel 1: 10,96999 %. Andel av kapitalandel 2: 16,81 %.
Föreningen avyttrade hösten 2025 2 garage i fastigheten och använde intäkten för att amortera ner föreningens lån. Skuldsättningsgraden på totalytan ligger nu på 6 788 kr/kvm.

Pantsatt: Ja.

Balkonger
3 balkonger varav 2 in mot gården.

Parkering
Boendeparkering i området.

Fakta

Allmänt
Gatuadress:
Sten Sturegatan 25
Postnummer:
412 52
Ort:
GÖTEBORG
Kommun:
Göteborg
Område:
Göteborg - Innerstaden
Typ:
Lägenhet
Upplåtelseform:
Bostadsrätt
Lägenhetsnummer förening:
63
Lägenhetsnummer register:
1501

Storlek
Boarea:
219 kvm
Antal rum:
8 rum och kök
Antal sovrum:
4 - 6
Areakälla:
Area enligt uppmätning. Boa och antal rumt enligt BRF är 208 kvm och 7 rok.

Byggnad
Byggnadstyp:
Flerfamiljshus
Byggår:
1907
Fönster:
3-glas
Uppvärmning:
Fjärrvärme

Tv och bredband
Bredband:
Baspaket från Tele2 inkl. internet ingår i avgiften.

Ventilation
Typ:
Självdrag

Energideklaration
Energideklaration utförd:
Utförd
Energideklaration datum:
2024-03-04
Energiprestanda primärenergital:
99 kWh/kvm och år
Energiklass:
D

Balkong, uteplats och bilplats
Balkong:
Ja
Beskrivning uteplats:
3 balkonger.

Andelstal, avgifter och insats
Andel i föreningen:
10.96999 %
Andel av årsavgift:
10.96999 %
Månadsavgift:
11 093 kr/mån
Indirekt nettoskuldsättning:
1 557 685 kr
Kommentar till nettoskuldsättning:
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning är 1 557 685 kr enligt föreningens årsredovisning för 2025.
Insats:
588 kr/år
Upplåtelseavgift:
1 470 kr/år

Våning, hiss
Våning:
5
Hiss:
Ja

Driftskostnader
El:
6 991 kr/år
Försäkring:
3 250 kr/år
Summa:
10 241 kr/år

Omgivning
Göteborg - Innerstaden
Dokument & länkar
Planritning
Magnus Helin

Magnus Helin

Registrerad fastighetsmäklare
Kontorsansvarig Göteborg
0739-82 80 39

Jag är en göteborgare som växt upp i ett villaområde i Örgryte, dit jag efter några år i innerstaden flyttat tillbaka. Jag tog min mäklarexamen 2007 och har sedan 2011 arbetat på Skeppsholmen Sotheby’s. Jag har efter hundratals genomförda affärer en gedigen erfarenhet och kunskap och har genom åren legat bakom många prisrekord, både i och utanför Göteborg.

En stor del av mitt mäklande har varit inriktat på Örgryte med hänsyn till min stora kännedom om stadsdelen, men jag känner mig numera lika hemma i och har även uppdrag över hela Göteborg. I mitt arbete försöker jag hålla mig anträffbar dag som kväll, vardag som helg och sätter en ära i att oberoende av tidpunkt hålla mig tillgänglig för mina kunder.

Portfolio

Sälj med oss

Fyll i dina uppgifter så kontaktar vi dig.

Checkboxes