Strandnära huvudbyggnad fem meter från Dalälven, lönsamma uthyrningsstugor om 32 kvm vardera samt en utvecklingsbar tomt nära Orsa, Mora och Grönklitt
Huvudfastigheten består av ett charmigt träbyggt bostadshus om ca 70 kvm med äkta dalakänsla. Huset ligger precis vid vattnet och har en rogivande vy över Dalälven. Huset har ett nyrenoverat badrum med bastu, ett fullt utrustat kök med utbyggnad mot vattnet, vardagsrum med öppen spis. Uppvärmning med luftvärmepump. Övriga byggnader på tomten består av en carport, flera förråd, verkstad, vallabod samt vedbod. På tomten finns även en mindre timmerstuga samt eget skogsparti. Areal 5179 kvm.
Den andra fastigheten består av två smakfulla uthyrningsstugor med bekväm året-runt-standard endast ca 150 meter från vattnet. Stugorna värms med nyinstallerade luftvärmepumpar och har plats för upp till fem bäddar vardera. I dagsläget finns en väletablerad uthyrningsverksamhetverksamhet med ca 200 000-250 000 kr i årliga intäkter. Areal 1234 kvm.
Den tredje fastigheten är en jordbruksfastighet med stor potential för vidareutveckling med närhet till skog, bär- och svampmarker samt preparerade leder och skidspår. Areal 1309 kvm.
En förvärvsmöjlighet för dig som söker strandnära livskvalitet, natur och intäktspotential i ett!