Välkommen till Sundskär med ett sällsynt tillfälle att förvärva ett historiskt skärgårdshemman i hjärtat av Roslagens skärgård. Här möts flera sekler av historia med varsamt utvecklade bostäder och moderna bekvämligheter, omgivna av hav, natur och avskildhet. Fastigheten har varit bebodd sedan långt tillbaka i tiden och utgör ett av områdets mest genuina skärgårdshemman. Den nuvarande ägarfamiljen har vårdat och utvecklat egendomen sedan 1960.
Beskrivning
Mangårdsbyggnaden har byggts ut i två etapper och erbjuder idag cirka 200 kvm boarea. Här finns tre rymliga sovrum, flera stora sällskapsrum och en matsal med plats för många gäster. Från de fem fönstren i väster blickar du ut över Gräsköfjärden, där kvällssolen skapar en magisk inramning. Det stora lantköket erbjuder gott om plats för både matlagning och umgänge, kompletterat med ett separat teknikkök. Flera öppna spisar och en fungerande kakelugn skapar en varm och inbjudande atmosfär, samtidigt som en luftvärmepump ger modern komfort. Den takförsedda verandan blir en naturlig samlingsplats under sommarhalvåret, med plats för stora middagar och avkoppling i kvällssolen.
Charmigt gästhus samt en välbevarad gammal parstuga som enligt uppgift är kommunens äldsta bostadshus. Den äldre byggnaden om ca 55 kvm bjuder på allmogecharm med två rum och svale samt en imponerande murad spis från 1700-talet. Gästhuset om ca 45 kvm erbjuder ytterligare sovrum, vardagsrum, kök och duschrum.
På fastigheten finns dessutom båthus, ladugård, jordkällare, snickarstuga samt ett äldre härbre.
Den välbevarade gårdsmiljön ger fantastiska möjligheter för både fritidsboende, generationsboende eller den som söker ett levande skärgårdshem. Fastigheten är väl rustad för ett bekvämt skärgårdsliv med borrad brunn, solcellsanläggning med batteribank, inverter och elverk, luftvärmepump och nyinstallerad Cinderella förbränningstoalett.
Till Sundskär tar du dig smidigt med egen båt (ca 10 min från fastlandet) eller med taxibåt. Båtplats och bilparkering vid Koholma kan eventuellt överlåtas. I området finns båtmack i Furusund, livsmedelsbutik på Blidö och sommarbutik på Rödlöga. Mathem levererar annars direkt till bryggan. Det finns flera skärgårdskrogar i närheten på Furusund, Fejan, Lidö och Högmarsö.
Fakta
Planritning & Tomtkarta
Greger Ålund
Jag har lång erfarenhet av mäkleri och har sålt åtskilliga villor och sjöställen på såväl fastland som öar. Jag betraktar varje uppdrag som ett hedersuppdrag och får vara med när kunderna gör sitt livs affär. Det är ett förtroende jag värderar högt.
Alla uppdrag är unika för mig, jag skräddarsyr efter kundens behov och önskemål. Jag kan erbjuda maximal exponering, både i dagspress och digitalt eller den diskreta vägen via vårt väl uppdaterade kundregister. Skall du sälja din villa, sjöställe eller boende utöver det vanliga är du välkommen att kontakta mig!
Sälj med oss
Fyll i dina uppgifter så kontaktar vi dig.