Bendalen bär på en spännande historia som sträcker sig tillbaka över 100 år, till 20 talet då de två stugorna byggdes av två bröder.
Högt belägna i en förtrollande vik med en storslagen utsikt över Yxsjön erbjuder denna fastighet en unik och omsorgsfullt bevarad miljö. Stugorna har endast haft 3 ägare sedan de byggdes. Nuvarande ägare har genomfört en försiktig renovering för att bibehålla fastighetens tidstypiska nationalromantiska charm och hantverksskicklighet, och samtidigt tillfört vissa bekvämligheter. Möjlighet till bil och båtplats. Båda stugorna har en boarea på 33 kvm, sovloft och mindre källare.
Sjötomten är högt och skyddat belägen i en vik vid Yxsjön, mitt i ett naturreservat. Den erbjuder en lugn och rogivande atmosfär med lummig natur, rikt djurliv och möjlighet till bad på egen strand, fiske, paddling och vandring mm.
Från flertalet stenlagda uteplatser har du en fantastisk utsikt över sjön, vilket gör tomten idealisk för avkoppling och socialt umgänge in en naturnära miljö. Tomten är vackert terrasserad med stenmurar och stengångar som bidrar till en spännande karaktär och skapar naturliga avgränsningar mellan olika platser. Stora parkrhododendron, gullregn, syrener och många perenner är en guldgruva för den trädgårdsintresserade.
Från bryggan vid sjön når du husen via en slingrande stentrappa med vackra gedigna sk Djugårdslyktor som ger ett vackert sken på kvällarna. Vid tomten löper en porlande bäck!
Båda stugorna står på tjocka stengrunder med praktiska källarförråd som ger extra förvaringsmöjligheter. Stugorna har vardera en boyta på 33 kvm fördelat på hall med plats för avhämtning, storstuga med platsbyggd våningssäng (sängskåp), matplats och murad öppen spis, kök med vedspis. Dessutom finns sovloft med plats för extra sovplatser.
Båda stugorna har väggar med vacker träpanel och detaljerade dekorationsmålningar på väggar, tak, dörrar och lister. Detta måste upplevas och skapar en unik historisk och estetisk känsla.
Möblerna i båda stugorna var specialbeställda och tillverkade specifikt när de byggdes på 20 talet. Ursprungsritningar för hus och möbler finns kvar. Köken har kvar den målade träpanel en och de platsbyggda skåpen är vackert dekorationsmålade. Det finns ugn med keramikhäll, samt integrerad kyl och frys, samt vedspis som skapar mysig atmosfär och fungerar som extra värmekälla.
Stugorna har genomgått varsamma renoveringar de senaste tre åren, både invändigt och utvändigt för att uppgradera bekvämligheten med vissa moderna funktioner som vatten (från sjön) och elektricitet. Detta har gjorts på ett ambitiöst sätt för att långsiktigt bevara de historiska värdena för framtiden.
Husen är ommålade med linoljefärg och taken har fått nytt en-kupigt lertegel (läkt o papp). Nya häng- och stuprännor. Skorstenar och de öppna spisarna är ommurade, nya vedspisar och golven i köken är bytta.
Den Gula stugan - norsk hyttestil
Exteriör: Målad lockpanel i varm gul linoljefärg med vita knutar och fönster i engelskt rött ger en klassisk och stilfull karaktär. En trappa leder upp till en farstukvist med fantastisk utsikt över sjön. På gaveln finns en trappa upp till sovloftet med extra sovplatser och ett litet fönster med utsikt.
Interiör: Via en hall med plats för avhängning kommer du in i storstugan som är rikt utsmyckad med trädetaljer och målningar på väggar, tak och dörrar/snickerier. Här finns skåp/hörnskåp, våningssäng, väggfasta bänkar, bord och stolar, och ett golvur. Samtliga möbler i samma still och allt i original. Från matplatsen har du utsikt över sjön och det finns en utgång till stenlagd uteplats, delvis under tak. Här finns en vacker öppen spis som ger både värme och trivsel.
Från storstugan kommer du in i köket som är ljust målat med allt i original och dekorationsmålade luckor, rostfri diskbänk med utslagsvask med vatten från sjön. Här finns en köksingång som leder ut till baksidan och skapar en fin kontakt med trädgården.
Den Röda stugan - klassisk allmogestil
Exteriör: Målad lockpanel i klassisk röd linoljefärg, vita knutar och fönster i allmogeblått. En trappa leder upp till en farstukvist med storslagen utsikt!
Interiör: Via en hall med plats för avhängning kommer du in i storstugan som är rikt utsmyckad med schabloner som för tankarna till Läckö slott!
Möblerna består av sängskåp, hörnskåp, serveringsskåp samt bord, stolar och kökssoffa. Alla möbler i original och målade i allmogestil. Här finns en fint murad öppen spis som ger värme och trivsel.
En dörr leder in till ett hemtrevligt kök med blåmålad träpanel samt bevarade köksskåp. Här finns en diskbänk i zink med en emaljerad utslagsvask och vatten från sjön. Ugn och keramikhäll samt integrerad kyl och frys. Vedspisen ger trivsel och värme och en köksingång leder direkt ut till trädgården på baksidan.
Sovloftet kan nås via en trappa i hallen.
Övriga byggnader
På övre delen av tomten finns en byggnad som innehåller två förråd samt en toalett med en förbränningstoalett (Incinolet).
Vid sjön finns en vedeldad bastu med fönster där du har utsikt över sjön. Ett trädäck ger möjlighet till skön avkoppling efter bastu och bad.
Alla inventarier ingår.
Närheten till naturen och den vackra viken med näckrosor, och samtidigt närheten till stan är unik!
Exempel på renoveringar
2020
Byte av papp, läkt och takpannor, rötskador kring skorsten åtgärdat. Renovering/ byte av golv i köken, isolerat med träfiber, nytt trägolv, nya avlopp i köken. Båda skorstenar samt öppna spisar murades om, nya vedspisar och nytt kakel.
2021
Köken fick elspis (häll och ugn) Inbyggd kyl och frys. Vatten indraget från sjön och ny vattenpump. Nya trappor på framsidan samt vid köksingång. Nya trappräcken. Framvägg på röda huset runt fönstret utbytt pga rötskador.Nytillverkning av listverk samt dekormålning. Nya vindskivor och samtliga plåtarbeten och stup/hängrännor. Renovering av förrådet med ny läkt, papp och pannor, delar av fasad utbytt. Installation av förbränningstoalett. El indraget i båda husen.
2022
Skrapning och målning av fasad, linoljefärg. Renovering av vissa fönster, målning ytterbågen.
2024
Ommålning av köksluckor, dekormålning.
2025
Lagning av golv på vinden. Ny plywood i toaletten. Komplettering av elinstallationer.